Kıbrıs

İçişleri Bakanlığı, Sosyal Medya Programındaki İddialara Açıklama Yaptı – BRTK

İçişleri Bakanlığı, KKTC’de Doğan Vatandaşlar Hakkında İddialar İle İlgili Soruşturma Başlattı

İçişleri Bakanlığı, sosyal medyada yayınlanan bir programda yer alan yurtdışında doğan KKTC vatandaşları ile ilgili iddiaların üzerine gitmeye karar verdi. Bakanlık, konuyla ilgili polis soruşturması ve idari inceleme başlattığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, iddiaların yasal olmadığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirtildi. Bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Sosyal medyada kısa bir süre önce yayınlanan bir programda gündeme gelen ve kamuoyunda tartışılan konular üzerine, İçişleri Bakanlığı tarafından hemen idari soruşturma başlatılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda adı geçen kişilerden T.Ü’nün, çocuklarının doğum kaydı işlemleri için yaptığı başvuruda yurttaşlık belgesinin görülmemesi üzerine Başkonsolosluğun konuyla ilgili yazdığı yazıda, eksikliğin eski kayıtlardan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bahsi geçen kişinin aile dosyasında yurttaşlık belgesinin orijinali bulunmakta olup, Bakanlık kayıtlarında da yer almaktadır.”

Nüfus Kayıt Dairesi ve Muhaceret Dairesi yetkilileri, benzer durumlarla ilgili gerekli kontrolleri orijinal dosya üzerinden titizlikle yaptıklarını vurgulayarak, söz konusu vatandaşların yasal haklarının gözetildiğini belirttiler.

İçişleri Bakanlığı, programda iddia edilen konularla ilgili olarak Polis Genel Müdürlüğü’nden detaylı bir soruşturma yapılmasını istemiş ve aynı zamanda idari incelemelerin de başlatıldığını duyurmuştur. Konuyla ilgili gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu