EkonomiTürkiye

İhracatta ekim rekoru

TÜRKİYE’nin ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artışla 12 milyar 598 milyon doları buldu. Böylece, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ekim ayı ihracatı gerçekleşti.

KÜRESEL krize ve komşu ülkelerdeki savaşlara rağmen Türkiye’nin ihracatı rekorlar kırarak artmaya devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ekim ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artışla 12 milyar 598 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Buna göre, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ekim ayı mal ihracatı gerçekleştirilmiş oldu. Verilere göre ilk 10 ayda ihracat yüzde 5,6 artışla 131 milyar 140 milyon dolar olurken, Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı ise yüzde 5,3 artışla 158 milyar 516 milyon dolara yükseldi. Ekim ayında otomotiv endüstrisi, 1.7 milyar dolar ile en fazla ihracat yapan sektör oldu. Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 1.5 milyar dolarlık ihracat ile ikinci sırada yer alırken, bunu yine 1.5 milyar dolarlık ihracatla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü takip etti. Ekim ayında Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 81.3’ünü sanayi grubu gerçekleştirdi. Tarımda ise ihracat  yüzde 10.5’lik artışla 2 milyar 13 milyon 939 bin dolar oldu. En fazla ihracat yapılan 5 ülke ise Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu.

KÜRESEL EKONOMİ

Büyükekşi, dünya ekonomilerinden yavaşlama sinyalleri geldiğini belirterek, bunun üç ana nedenini AB’nin tekrar resesyona girme endişesi, hızla artan jeopolitik riskler ve Fed etkisi nedeniyle gelişmekte olan ülkelerdeki kur ve faiz dalgalanmaları olarak açıkladı.

İran ve Mısır’a ihracat patladı

EKİM ayı ihracatında en fazla ihracat artışını yüzde 267 ile gemi ve yat, yüzde 91 ile tütün ve yüzde 70 ile mücevher sektörleri yakaladı. En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 79 ile Mısır’a gerçekleşti. Mısır’ı yüzde 72 artışla İran ve yüzde 48 artışla Kanada takip etti. Ekim ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu; Umman’a ihracat yüzde 348  artarken, Peru’ya yüzde 228 ihracat artışı yakalandı. Ekim ayında AB’ye ihracat yüzde 8 artarken, Orta Doğu’ya yüzde 3, Afrika’ya yüzde 13 arttı. En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il ise yüzde 16 artış ile Denizli oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu