GündemTeknoloji

İnsanları aptallaştıran virüs!

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları ilginç bir buluşa imza attı. Araştırmacılar daha önce sağlıklı görünen insanlarda farkedilmeyen bir virüsün insanları daha aptal yaptığını farketti.

Yosun virüsü olarak bilinen ve genelde yosunlu sularda görülen virüs, sağlıklı olarak bilinen insanlarda da tespit edildi. Johns Hopkins ve  Nebraska Ünivertistesinden araştırmacılar boğaz mikropları üzerinde çalışırken şans eseri bu virüsü buldu.

1415644927_img20141110203958.jpg

ABD’de yapılan  bir araştırmada atcv-1 adı verilen virüs, incelenen 92 hastanın 40’ında tespit edildi. Virüsün beyindeki genleri değiştirdiği ve virüsü taşıyanların taşımayanlara oranla yapılan testlerde kötü sonuçlar verdiği ortaya çıktı. Virüsü taşıyanlarda hafıza, duygu ve mutluluk hissini etkileyen yaşamsal önemdeki dopamin hormonunun etkilendiği belirlendi.

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç da bu virüsün sadece deniz veya havuzlardan bulaşmadığı. Uzmanlar, insanoğlunun nasıl bulaştığı berirlenemeyen bu virüsü uzun bir süredir taşıyor olabileceğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu