Türkiye

İşçiler en dip noktada

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mahsur kalan 18 işçinin madenin dip noktalarında olduklarını düşündüklerini söyledi.

Ermenek’teki maden kazasında arama ve kurtarma çalışmalarında 9’uncu gün de geride kalırken işçilere ulaşılamadı. Acılı ailelerin  bekleyişi sürerken, madende tahkimat ve su boşaltma işlemleri devam etti. Dün akşam saatlerinde, madendeki çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Yıldız, özetle şunları söyledi:

“Kuyuya benzetirsek maden ocağını, kuyunun dibine doğru 18 kardeşimizin olduğunu düşünüyoruz. Biz şu anda 18 kardeşimizi hemen hemen dip noktalarda arıyoruz. Yani bu bizim mesafemizin daha uzun olduğunu gösteriyor. Suyun 4’te 3’ünü, yürüme yolunun da 3’te 2’sini ancak bitirdik. Yani şu anda diğer 3’te 1’i ile alakalı henüz oraya girmiş değiliz. 3 tane baca dediğimiz yerde olma ihtimali vardı. Ama çıkmadılar. O yüzden suyun ne kadar sürüklediğini ancak metre metre gittikten sonra göreceğiz. İşçilerin yemek yediği noktanın önündeki 25 metrelik bariyeri aştık. Bariyerin arkasında çok ciddi bir tahkimat bozulduğunu gördük bir kavşak noktasında. Burada suyun yandaki ocaktan boşaldığına net olarak karar verirsek burada bir işletmecilik hatası olduğunu çok rahat söyleyebiliriz.”

DHA MUHABİRLERİ KAZA YAPTI

Faciayla ilgili gelişmeleri takip eden Doğan Haber Ajansı muhabirleri kaza yaptı. Otomobilleri uçuruma yuvarlanan muhabirler Tolga Yanık ve Akif Özdemir, kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. Bakanlar Taner Yıldız ve Lütfi Elvan, kaza sonrası olay yerine gelerek Yanık ve Özdemir’e geçmiş olsun dileklerini iletti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu