DünyaGündem

İspanya’da Kral Felipe’ye hediye vermek şarta bağlandı

İspanya Kralı VI. Felipe, ülkede yaşanan yolsuzluk ve rüşvet olaylarının önüne geçebilmek için kraliyet ailesine verilen hediyelere yeni bir düzenleme getirdi. 2015 yılında yürürlüğe girecek düzenlemeye göre başta işadamları olmak üzere herkesin, aile üyelerine verilecek hediyelerde lüksten kaçınılması ve şahsi kişilik taşımaması şartı aranacak.

Buna göre hediyelerin bireylere değil Kraliyet kurumuna doğrudan verilmesi istenecek. Kral ayrıca ailesinin bedava uçağa binmesini de yasakladı. Kraliyet ailesine mensup her kişi başta ulusal havayolları Iberia’da olmak üzere gerçekleştirdikleri her yolculukta normal bir vatandaş gibi cebinden bilet parasını ödeyecek.

İspanya Kralı VI. Felipe bununla da yetinmeyip ailesine banka kredilerinde sağlanan düşük faize de el attı.

Bankalar bundan sonra Kral ve Kraliçe de dahil olmak üzere ailenin tüm fertlerine piyasadaki faiz oranlarından kredi sağlayacak.

İspanya Kralı VI. Felipe, daha öncede aile üyelerinin özel şirketlerde çalışmasını yasaklamış ve hesaplarını dış denetime açacağını duyurmuştu.

İspanya’nın yeni kralı olan Felipe’nin babası I.Juan Carlos’a Kraliyet yönetiminde bulunduğu sürece özellikle Arap milyarderlerinin kendisine, aralarında yat ve Ferrariler de olmak üzere çeşitli lüks şahsi hediyeler verilmiş bu hediyeler Kral tarafından kabul edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu