KıbrısManşet

İşte KTAMS’ın Başbakan’a sunduğu mektup

KTAMS, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile KTHY eski çalışanlarının haklarını iyileştirmeye yönelik yapmış olduğu toplantıda bir mektup sundu. İşte Ahmet Kaptan tarafından sunulan 7 maddelilk mektup:

Sn. Özkan Yorgancıoğlu

Başbakan

Lefkoşa

 

Sendikamız KTAMS, 13 Kasım 2014 tarihinde 2 sendikamızın 2015 Ocak sonuna kadar KTHY eski çalışanlarının hukuki ve mali sorunlarını çözmeye yönelik imzalamış olduğu protokoldeki süreleri kabul etmemektedir. Kabul etmeme sebebimiz ise 2015 bütçesinin Aralık 2014’te oylanacak olup KTHY eski çalışanlarının mali haklarını iyileştirmeye yönelik hiçbir düzenlemenin 2015 bütçesine konmayacak olması ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Şubat ayında seçim yasaklarının başlamasıdır. 5/1976 sayılı Seçim ve Halk Oylaması Yasası 79. Maddesine göre de seçim yasaklarında devlet hizmetlerinde barem ayarlaması yapmanın yasak olması nedeni ile KTHY eski çalışanlarına Nisan sonuna hiçbir mali hak verilmeyecek ve çalışanlar bir kez daha mağdur edilmiş olacaktır.

Bu çerçevede KTAMS olarak, 12 Kasım 2014 Çarşamba günü sendikalarımızın yapmış olduğu grev sonrası hükümet adına bizlerle görüşen Sn. Serdar Denktaş Ve Sn. Ahmet Gülle’nin bizlere basın önünde iletmiş olduğu görüşme planına sadık kalınmasını ve sorunların çözümüne yönelik aşağıda belirttiğimiz hususların 2015 bütçesi yürürlüğe girmeden görüşülmesi ve olumlu bir sonuca ulaşılmasını talep etmekteyiz.  

  1. 16 Ekim 2014 tarihinde meclise sunulan ve 20 Ekim 2014 tarihinde oy birliği ile ivediliği alınan Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önersinin 2015 bütçesi yürürlüğe girmeden önce derhal Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan komitesinde görüşülmesi ve yürürlüğe girmesi.
  2. Kamuda görev ifa eden farklı statüdeki kişiler arasında yaşanan eşitsizliği ortadan kaldırmak adına KTHY eski çalışanlarının zorunlu sağlık izni , hastalık izni ve yıllık izin hakları, süre ve ödenek konusunda 7/1979 sayılı Kamu Görevlileri yasasında tüm kamu çalışanlarına öngörüldüğü gibi olmalıdır.
  3. KTHY eski çalışanları derece terfisi alamadığı için ve 47/2010 sayılı yasaya tabi olduklarından 14’üncü kademeden sonra ilerleyememektedir. Diğer kamu çalışanlarında olduğu gibi KTHY eski çalışanlarına da birleşik barem uygulamasına geçilmeli ve KTHY’de 14 yıl ve üzeri çalışanlara verilmeyen kademe ilerlemeleri derhal verilmelidir. Ayrıca askerlik görevini ifa eden erkek KTHY eski çalışanlarına da 7/1979 sayılı Kamu Görevlileri yasasında olduğu gibi mücahitlik ve/veya mükellef askerlik hizmetlerine karşılık kademe ilerlemesi verilmelidir.
  4. Kamuda ifa ettikleri görev sebebiyle yasal düzenleme ile kamu görevlilerine verilen tahsisatlar aynı görevi ifa eden KTHY eski çalışanlarına da verilmelidir.
  5. Özelleştirme yasası kapsamında istihdam edilen kişiler için öngörülen disiplin cezaları ucu açık bir şekilde düzenlenmiş olup suçların cezaları net bir şekilde düzenlenmemiştir. Su istimale açık olan bu düzenleme derhal kaldırılmalı ve 7/1979 sayılı Kamu Görevlileri yasasında öngörülen disiplin uygulamalarına geçilmelidir.
  6. Özelleştirme Yasasının 51’inci maddesinin 5’inci fıkrasında öngörülen emeklilik hakkı elde eden KTHY eski çalışanlarına en fazla üç yıl daha çalışma hakkı verilmesi değiştirilmeli ve KTHY eski çalışanları kamu çalışanlarında olduğu gibi 61 yaşından gün alana kadar kendi rızası ile çalışabilmelidir.
  7. KTHY eski çalışanlarına kamuda istihdam edildikleri tarihteki mezuniyetinin üstüne yapmış oldukları öğrenim için kademe ilerlemesi verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu