DünyaGündem

İtalya: Deprem davasında bilim insanlarının cezaları bozuldu

İtalya’da 2009 yılında meydana gelen ve 309 kişinin öldüğü depremde, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek kasıtsız adam öldürmek suçlamasıyla bir grup bilim insanına verilen hapis cezası kararı, temyiz mahkemesi tarafından bozuldu.

Altı bilim insanı ile bir kamu görevlisi yargılandıkları davada altı yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Pazartesi günü bir temyiz mahkemesi, bilim insanlarını kasıtsız adam öldürmek cezalarından temize çıkardı.

Ulusal Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü Başkanı Stefano Gresta kararla ilgili olarak, “İtalya’nın tüm bilim camiasının güvenlirliği yeniden inşa edildi” dedi.

İtalya’da 2009’daki ”deprem öncesinde halka yanıltıcı, eksik ve çelişkili” bilgi verdikleri suçlamasıyla yargılanan altı bilim insanı ile bir kamu görevlisi 2012’de suçlu bulunmuştu.

Yerel mahkeme sanıkları çok sayıda kişinin ölümüne sebebiyet vermekten altışar yıl hapse mahkum etmişti.

Savcılık, sanıkların depremden önce insanları yanıltan güvenceler verdiklerini öne sürerken, savunma avukatları büyük depremleri tahmin etmenin imkansız olduğuna dikkat çekiyordu.

2009 yılında meydana gelen 6.3 şiddetindeki depremde L’Aquila kenti yerle bir olmuş 309 kişi hayatını kaybetmişti.

Savcılar yargılanan 7 kişiyi, deprem öncesinde kenti sarsan yüzlerce sarsıntıyı inceledikten sonra halka yanıltıcı bir şekilde sakinleştirici açıklamalar yapmakla, dolayısıyla tedbir alınmamasından doğan ölümlerden sorumlu olmakla suçluyordu.

Dava, bilimin yargılandığını düşünen bilim çevrelerinde infial yarattı. 5 bini aşkın bilim insanı İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya yollanan açık bir mektuba imzalarını koyarak yargılanan uzmanlara destek verdiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu