KıbrısManşet

Kammenos, Açıklamada Bulundu

Yunanistan savunma bakanının Kıbrıs ve Akdeniz ile ilgili sözlerinin ardından Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri yakından takip ettiği ve bu bölgede atılabilecek adımlara gereken yanıtların verileceği bildirildi.

Yunanistan’ın yeni Savunma Bakanı Panos Kammenos ‘un hafta içinde Güney Kıbrıs’ı ziyaretinde yaptığı açıklamaları değerlendiren Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi, Türkiye’nin yeni bir dönemin başladığı ve yeni bir hükümetin göreve geldiği bugünlerde Yunanistan ile ilişkilerin karşılıklı dostluk temelinde, gerginlikten uzak daha da ileri bir düzeye taşınmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Türkiye olarak Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten yetkili, bu bölgede atılabilecek adımlara gereken yanıtların Türkiye tarafından verileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Yunanistan ile dostluğumuzu geliştirmek için karşılıklı gayret içinde olmayı arzuladığımız bir aşamada, Yunanistan’ın yeni savunma bakanının ilk icraatlarının ve özellikle Güney Kıbrıs Rum yönetimini ziyareti sırasındaki ifadelerinin en hafif tabiriyle kışkırtıcı bir üslup taşıdığını üzülerek görmekteyiz. Bu tür icraat ve söylemlerin Doğu Akdeniz’deki barış ve istikrarın korunmasına, Türk-Yunan ilişkilerinin ileri bir düzeye taşınmasına ve Kıbrıs’ta yeni bir ortaklık tesis edilmesi için sürdürülmekte olan müzakere sürecine olumlu katkısının olmayacağı açıktır.”

Üst düzey yetkili, gerek bölgesel güvenlik, gerek Türk-Yunan ilişkileri bakımından ilgili Yunan makamlarının sorumlu bir davranış içerisinde olmalarını beklediklerini kaydetti.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Kıbrıs meselesinin Yunanistan için “işgal ve istila” konusu olduğunu söylemişti. Güney Kıbrıs Rum kesiminin Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ile bir araya geldikten sonra basına açıklamalarda bulunan Kammenos, Yunanistan’ın Kıbrıs’ın uzağında olmadığını belirterek, “Yunanistan buradadır” diye konuşmuştu.

Kammenos, Türkiye’ye ait araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa’nın, Güney Kıbrıs Rum kesiminin sözde münhasır ekonomik bölgesinde bulunmasının “açık bir tahrik” teşkil ettiğini öne sürmüş, gelecek aylarda Yunanistan’ın Güney Kıbrıs Rum kesimi, İsrail ve muhtemelen Mısır ile de ortak tatbikat yapacağını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu