GündemKıbrıs

Kamu alacaklarının indirimli tahsiline ilişkin Yasa Tasarısı oy çokluğuyla onaylandı

Maliye Bakanı Zeren Mungan, çıkardıkları aftan, 2 bin 374 kurumun, 4 bin 968 şahsın, 10 bin 58 motorlu aracın yararlandığını; 182,5 milyon TL vergi ve 90 milyon TL de gecikme cezası tahsil edildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu’nda Mali Düzenleme ve Kamu Alacaklarının İndirimli Tahsiline İlişkin (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi.

PİLLİ: “İYİ BİR VERGİ YASASI ÇIKARILMADIĞI SÜRECE AFLARA İHTİYAÇ VAR”

Tasarı görüşülürken söz alan UBP Milletvekili Ali Pilli, iyi bir vergi yasası çıkarılmadığı sürece her zaman vergi aflarına ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Pilli, konuyla ilgili köklü bir çalışma yapılmasını istedi.

KALYONCU: “BU TÜR AFLAR BENCE HİÇBİR ZAMAN DOĞRU DEĞİL”

Daha sonra söz alan CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, her vergi affında tartışmalar yaşandığını ancak konuya bir türlü çözüm bulunamadığını söyleyerek, denetimde yaşanan sorunların çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

“Bu tür aflar bence hiçbir zaman doğru değildir. Ama gelin görün ki bu ülkede vergi vermek istememe yaygın bir durumdur. Bizim her 10 vergi mükellefine 1 vergi müfettişi koyacak halimiz yoktur. Dolayısıyla bu vergi kaçırma eğilimi ve bu devlete inançsızlık olduğu sürece bu aflar hep dönüp dolaşıp gündeme gelecektir” diyen Kalyoncu, geçmişte böyle icraatlar yapan insanların kürsüye çıkıp eleştiri yapmasını doğru bulmadığını anlattı.

MUNGAN: “NEDEN 19 KASIM 2009’DA KARARNAME ÇIKARILDI?”

Eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Zeren Mungan, “neden kararname” sorusuna karşılık, “Neden 19 Kasım 2009’da mali düzenlemeyle ilgili kararname çıkarıldı” diye sordu.

Bu kararnamenin daha sonra yasallaşarak 2009-2012 sonuna kadar 6 aylık uzatmalarla sürdürüldüğünü hatırlatan Mungan, neden bu kararnamede 386 milyon TL eksik vergi tahsil edildiği ve bu aftan neden 17 bin kişinin yararlandığı sorularını da yöneltti.

“VERGİSİNİ DÜZGÜN ÖDEYENE İNDİRİM GETİRDİK”

Mungan, kendi çalışmalarında afların vergiyi yıpratacağını da belirttiklerini söyleyerek,“Biz bu yasayla beraber 1977 yılından beri herhangi bir değişikliğe uğramayan Vergi Usul Yasası’nın üçte birini değiştirdik. Vergisini düzgün ödeyen insanlara da indirim getirdik. Bu yasalarla birlikte muhasipler için muhasabe meslek yasası getirdik. Devletin kendi kendini denetlemesi için Kamu Mali Kontrol Yasası’nı getirdik” dedi.

AFTAN YARARLANANLAR…2 BİN 374 KURUM, 4 BİN 968 ŞAHIS, 10 BİN 58 MOTORLU ARAÇ

Çıkardıkları aflardan 2 bin 374 kurum, 4 bin 968 şahıs, 10 bin 58 motorlu aracın yararlandığını belirten Mungan, peşin tahsilat yapıldığını ve 182,5 milyon TL vergi, 90 milyon TL gecikme cezası tahsil edildiğini belirtti.

Önceki kötü uygulamalardan ders alarak daha adil bir uygulama hazırladıklarını, mükellefle Vergi Dairesi’ni barıştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Resen takdirlerin vergi memuru tarafından yapıldığını hatırlatan Mungan, bu sürecin içinden çıkılmaz bir durum yarattığını söyleyerek, ilk önce devletin kendi sorumluluğunu yerine getirmesive doğru bir mekanizma oluşturması gerektiğini belirtti.

Bu bağlamda bir itiraz komitesi oluşturduklarını kaydeden Mungan, muhasiplerin hatalarından kaynaklanan sorunları çözmek için de düzenlemeler yaptıklarını anlattı.

Mungan, “Bu uygulamalar belirli bir sistematiğin parçası olarak getirilmiştir” dedi.

YORGANCIOĞLU: “UBP’LİLERİN SÖYLEMLERİNİ ANLAMIYORUM”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da söz alarak UBP’li milletvekillerinin daha önce af kapsamının genişletilmesi ve oranların yükseltilmesini talep ederken şimdi neden böyle söylemlerde bulunduklarını anlamadığını kaydetti.

NİSAP SORUNU YAŞANDI, SİBER UYARDI

Genel Kurul’da konuşmaların ardından tasarının madde madde görüşülmesi oy çokluğu ile onaylandı. Tasarının bütünü üzerindeki görüşme ise nisaba takıldı. Nisap yetersizliği nedeniyle Genel Kurul’a ara verildi.

Meclis Başkanı Sibel Siber ise söz alarak milletvekillerinin Pazartesi ve Perşembe günleri TV ve radyo programlarına çıkmaması, basının da buna anlayış göstermesini istedi.

Aranın ardından nisap sağlanınca tasarı madde madde görüşüldü ve oylandı. Daha sonra tasarının bütünü oylanarak, 26 kabul 8 ret oyuyla oy çokluğuyla kabul edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu