Kıbrıs

Kar:”Sorunu çözen yok”

Gazeteci Kar siyasilerin seçim döneminde çözüm önerilerinde bulunabildiklerini ancak seçildikten sonra sadece sorunu anlattıklarını savundu .

Gazeteci Cem Kar, sistemi eleştirerek, “biz hangi sistemden hangi adaletten bahsediyoruz. Hiç kimse çok iyi çalıştı, çok zeki demiyor. Sorunu söylüyorlar. Seçim döneminde çözümü de söylüyorlar ancak seçildikten sonra sadece sorunu anlatıyorlar” dedi. Sorunuçözecek kimsenin bulunmadığını ifade eden Kar,“Arabacıoğlu çözemiyorum dedi gitti. Oldukça net. O zaman Başbakan, Başbakan Yardımcısı çözemiyorsa onlar da gidecek. Sorunu anlatan adama ihtiyacımız yok. Sorunu çözecek adama ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
Asgari ücretteki artış ve eylemleri değerlendiren Gazeteci Cem Kar, ülkede adalet ve fırsat eşitliği gibi kavramların olmadığını ifade etti. Bu durumun daha büyük toplumsal sorunlara neden olacağını vurgulayan Kar, çözüm üretmesi gereken mercininsiyasal yapı olduğunu söyledi. 115 TL’lik artışın beklentilere yanıt vermediğini söyleyen Gazeteci, ülke şartlarında bu ücretin asgari sayılabilecek bir ücret olmadığını ifade etti.

“GÖÇ YASASI”
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda özel sektörün temsil edilmediğini belirten Kar, bu durumu da eleştirdi. Ülkedeki en büyük sorunun adalet sorunu olduğunu vurgulayan Kar, bugün toplumun hemen hemen tüm kesiminde yaşanan sorunların kaynağının da adalet eksikliği olduğunu söyledi: Kar, bu durumun devam etmesinin beraberinde daha büyük toplumsal sorunları getireceğinin uyarısını da yaptı.Toplumda Göç Yasası olarak adlandırılan yasayla ilgili değerlendirmeler yapan Kar, kamuda belirgin bir şekilde fırsat eşitsizliği olduğuna dikkat çekti. Kar bu durumun ancak siyasetle düzelebileceğini belirtti.

“DENGESİZLİKLER”
ADA TV’de Gözde Bekir’in sorularını yanıtlayan Gazeteci Cem Kar’ın sözlerinden öne çıkan detaylar şu şekilde; “Dengesizliklerdir bizi belli noktalara getiren. Çalışanların durumunu görüyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun neye dayanarak buna karar verdiğine şaşırıyorum açıkçası. Asgari ücret midir bu ülkenin şartları göz önüne alındığında? Değildir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile ilgili sorun var. Gerçek anlamda asgari ücreti alan kişilerin temsilcileri yok. İşverenler Sendikası var bizim ama özel sektör çalışanlarının herhangi bir sorun olduğunda gideceği bir yapı var mı? Özel sektör çalışanlarının örgütlenmesinin önünde ciddi engeller var.

“ORMAN DÜZENİ VAR”
Siz eğer bir yerde mağduriyetten bahsederseniz orada adalet yok demektir. İnsanlar üçüncü defa mağdur ediliyoruz diyorlar. Mağduriyeti ilk duyduğunuzda aklınıza gelen ya bir orman düzeni vardır kimse kimseyi umursamaz ya da hukuk devletiyse hukukun düzgün ilerlemediğini bir adaletsizlik olduğunu gösterir. Adalet ilkin devletten gelmelidir. Ben CAS’ın çalışanlarının görüntülerini izlediğimde bundan 12 13 yıl önce çok büyük kriz olmuştu. Meclis önünde arabalar ters çevrilmişti, bir sürü olaylar yaşanmıştı oraya doğru gidiliyor diye düşündüm açıkçası. Orada da adaletsizlik vardı. Banka mağdurlarıydı, insanların paraları gitmişti. Şimdi de böyle bir mağduriyet söz konusu.

“KÜPÜNÜ DOLDURAMIYORSAN KAFAN ÇALIŞMIYORDUR”
Senin partin iktidardaysa küpünü dolduracaksın. Olay budur. Küpünü doldurmuyorsan senin kafan çalışmıyor gibi kelimeler kullanılır. Böyle bir sistemin olduğu yerde biz hangi sistemden hangi adaletten bahsediyoruz. Hiç kimse çok iyi çalıştı, çok zeki demiyor. Sorunu söylüyorlar. Seçim döneminde çözümü de söylüyorlar ancak seçildikten sonra sadece sorunu anlatıyorlar. Oysa sorunu çözme noktasında kişi yok. Arabacıoğlu çözemiyorum dedi gitti. Oldukça net. O zaman Başbakan, Başbakan Yardımcısı çözemiyorsa onlar da gidecek. Sorun anlatan adama ihtiyacımız yok. Sorunu çözecek adama ihtiyacımız var.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu