DünyaKıbrısManşet

Kıbrıs’ta çözüm olmazsa üyelik olmaz

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın, son günlerde münhasır ekonomik bölge (MEB) tartışmalarıyla yeniden ısınan ve Ankara’nın sürekli eleştirilmesine neden olan Kıbrıs konusunda ilk mesajı çok net oldu.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında konuşan Hahn, “Siyasi açıdan şunu da göz ardı etmek naiflik olur, biz Kıbrıs sorununu çözemezsek üyelik de olmayacaktır. Bu böyledir” dedi. Herkesin bildiği ancak özellikle Komisyon’un mesaj verirken doğrudan yerine dolaylı bir dil kullanmayı tercih ettiği bir konuda Hahn’ın verdiği bu mesaj, Rumların yoğun çabasıyla AB içinde son günlerde Türkiye aleyhine oluşan olumsuz tablonun ruhuyla uyumlu olmasıyla dikkat çekti.

Adada Yunan askeri de var
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da toplantıda sürekli Kıbrıs konusunu gündeme getiren Rum parlamenterlere yönelik olarak, 50 yıllık geçmişi bulunan sorunun sadece bir tarafı suçlayarak çözülemeyeceğini kaydederek, “AB Konseyi’nin (KKTC’ye) doğrudan ticaret ve mali yardım kararları da var. Bunları neden gündeme getirmiyorsunuz? AB Konseyi’nin bir kararını beğenip diğerini beğenmiyorsunuz” dedi. Bozkır, adadaki Türk askerlerinin varlığından yakınan bir Rum parlamentere Türk askerlerinin sayısının 600’lere düşürülmesinin öngörüldüğü Annan Planı’nı Rum Kesimi’nin reddettiğini hatırlatarak, “Adadaki Türk askerlerinden bahsediyorsunuz ama Yunan askerlerine hiç değinmiyorsunuz. Bu planı siz reddettiniz. Şimdi kuzeydeki Türk, güneydeki Yunan askerleriyle mutlu şekilde yaşıyorsunuz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu