KıbrısManşet

KKTC’nin kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 31’inci yıl dönümü törenlerle ve etkinliklerle kutlanıyor.

Bugünkü ilk tören saat 08.00’de Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Törende, Lefkoşa Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu, KTBK Komutanlığı temsilcisi, GKK temsilcisi, siyasi parti, dernek, okul, kurum ve kuruluş temsilcileri anıta çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden tören, anıt özel defterinin imzalanmasıyla tamamlandı.

ÖZEL DEFTERE YAZILANLAR

Lefkoşa Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu anıt özel defterine şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz;

KKTC’nin kuruluşunun 31. yıl dönümü olan bu anlamlı günde kahraman Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve istiklali uğrunda en değerli varlığınız olan canlarınızı seve seve feda ederek. en yüce mertebeye eriştiniz.

Vatan için canını feda eden Mehmetçikler ve kahraman Mücahitler sizlerden aldığımız güçle bugün devam eden mücadelemizi, sizlerin uğrunda şehit olduğunuz değerlere sahip çıkan Kıbrıs Türk halkını ileriye götürmek ve geleceğini sağlayan temeller üzerine oturtmaktır.

Sizleri rahmet ve şükranla anarken, bir kez daha verdiğiniz mücadele önünde saygıyla eğiliyorum.

Ruhunuz şad olsun”

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri komutanlığı temsilcisi Topçu Yarbay Hakan Aydemir’in deftere yazdıkları ise şöyle:

“Aziz Şehitlerimiz;

Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık ve onuru için vermiş olduğu haklı mücadeleye en değerli varlığınız olan canınızı vererek şehitlik mertebesine yükseldiniz.

Onların yaşamakta olduğu hür ve bağımsız ortamın oluşmasında sağlamış olduğunuz en büyük ve en kutsal katkı, Kıbrıs Türk halkı tarafından unutulmayacak, unutturulmayacak ve aziz hatıranız daima yüreklerde yaşatılacaktır.

Kıbrıs Türk halkının geleceğinin garantisi ve güven unsuru olarak görev yapan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin birer mensubu olarak bizler, uğrunda can verdiğiniz bu değerlerin sonsuza kadar yaşaması ve kutsal vatan topraklarının korunması için, çizdiğiniz yoldan gidecek ve görevin gerektirdiği sorumluluğu almaya her zaman hazır olacağız.

Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, sizleri şükran ve rahmetle anıyoruz.

Ruhunuz şad olsun”

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı temsilcisi Piyade Albay Ali Murat Doğan ise şu ifadeleri yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz;

Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı ve istiklali uğruna gözünüzü dahi kırpmadan canınızı feda ederek şehitlik mertebesine eriştiniz.

Aziz Şehitlerimiz; vatan uğruna ödenecek bedelleri siz ödediniz. Sırada biz varız. Sizlerden aldığımız güçle bu yoldan bizi kimse döndüremez.

Kuruluşunun 31’inci yılını kutladığımız bu özel günde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için canlarını seve seve veren sizleri minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz Şad olsun.”

DİĞER KUTLAMA VE TÖRENLER

Kutlamalar kapsamında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, saat 09.00’da 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tebrik kabul etti.

Saat 09.30’da Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören , saat 10.00’da da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda resmi geçit töreni düzenlenecek.

Türk Yıldızları Gösteri Ekibi, gösteri yapacak, KTBK ile GKK bandoları ücretsiz konserler verecek.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Yıldızları Gösteri Ekibi, Lefkoşa ve Gemikonağı üzerinde tören geçişi, ardından 15.30-16.30 saatleri arasında Girne üzerinde gösteri uçuşu icra edecek.

FIRKATEYN VE DENİZALTI ZİYARET EDİLEBİLECEK

Ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri’nin TCG Gelibolu Fırkateyni ile TCG Burakreis Denizaltısı Girne Turizm Limanı’nda, TCG Bora Hücumbotu ise Gazimağusa Ticari Limanı’nda ziyarete açıldı. Ziyaretler 10.00–12.00 ile 14.00–17.00 saatleri arasında yapılabilecek.

TCG Gelibolu Fırkateyni’ne ulaşım, Girne Antik Limanı’ndan (Yat Limanı) Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından sağlanan deniz vasıtasıyla yapılacak.

Kutlamalar çerçevesinde, KTBK Bölge Bando Komutanlığı Girne Atatürk Anıtı önünde saat 13.30’da, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, saat 16.00’da Maraş, Gazimağusa’da halka açık konser verecek.

GAZİMAĞUSA’DAKİ TÖRENLER

Gazimağusa’daki kutlamalara saat 13.55’te Zafer Anıtı’nda başlanacak. Törene Polatpaşa Bulvarı’nda devam edilecek.

Zafer Anıtı’ndaki tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak.

Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.

Polatpaşa Bulvarı’ndaki tören ise, saat 14.25’te protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak.

Namık Kemal Lisesi’nden bir öğretmen, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacak.

Bir öğrencinin şiir okuyacağı törende, 4’üncü Piyade Alay Komutanlığı’ndan bir subay, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapacak.

Ardından tören geçişi gerçekleşecek. GKK Bandosu’nun gün nedeniyle vereceği konser, 20 Temmuz Meydanı’nda saat 16.00’da yapılacak.

GÜZELYURT’TA İKİ TÖREN DÜZENLECEK

Güzelyurt’ta Atatürk Anıtı ve Müze önünde 2 ayrı tören düzenlenecek.

Atatürk Anıtı önündeki tören saat 13.45’te protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek. Özel defterin imzalanmasının ardından tören sona erecek.

Müze önündeki tören saat 14.15’te başlayacak. Tören birliklerinin ve halkın bayramı kutlanacak. Garnizon Komutanlığı adına konuşma yapılacak törende, Kaymakamlık adına da bir konuşma gerçekleştirilecek.

Bir öğrenci günle ilgili şiir okuyacak. Halk dansı gösterisinin ardından resmi geçit töreni yapılacak ve tören sona erecek.

GİRNE

Girne Atatürk Anıtı önündeki tören ise saat 14.00’te başlayacak. Protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başlayacak törende, saygı duruşunda bulunulacak, ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.

Tören birlikleri, okullar ve halkın bayramının kutlamasının ardından şiirler okunacak, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak. Tören resmigeçitle son bulacak.

İSKELE’DEKİ TÖREN

İskele Ecevit Meydanı’ndaki tören, saat 15.00’te Atatürk Anıtı’na protokol sırasına göre Atatürk çelenklerin konulmasıyla başlayacak. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekilecek.

Tören birliklerinin ve halkın bayramı Kaymakam, Komutan ve Belediye Başkanı tarafından kutlanacak. İskele Kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğulları, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacak. Şehit İlker Karter İlkokulu, Bekirpaşa Lisesi ve İskele Ticaret Lisesi öğrencileri günle ilgili şiir okuyacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri 28’inci Mekanize Piyade Tümeni Hava Savunma Tabur Komutanlığı’ndan bir subay günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşa yapacak. Tören, İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun folklor gösterisi, ardından da tören geçidi ile devam edecek.

İskele Belediyesi törenden sonra, İskele Belediye Gazinosu’nda kutlama kokteyli verecek.

“CUMHURİYET SERGİSİ VE KONSERİ 2014” 18 KASIM’DA AKM’DE YER ALACAK

15 Kasım etkinlikleri çerçevesinde, “Cumhuriyet Sergisi ve Konseri 2014” de yapılacak.

Cumhuriyet Sergisi ve Konseri’nin beşincisi, 18 Kasım Salı günü Atatürk Kültür Merkezi’nde halka ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi başkanlığında organize edilen 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nı kutlama etkinlikleri çerçevesinde, Kültür Dairesi’nin düzenlediği Cumhuriyet Sergisi’nin açılışını, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yapılacak.

Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda saat 18.30’da yer alacak açılışta, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Programı Öğrencilerinden Eda Çetin, Gülseren Palaz, Oğuz Aslantürk ve Oğuzhan Şendağ müzik dinletisi sunacak.

Sergide eserleri yer alacak sanatçılar, Batu Gündal, Bülent Salderay, Erman Karagöz, Eser Keçeci, Feridun Işıman, Gamze Anıl, Gökçe K. Şekeroğlu, Gönen Atakol, Gürkan Gökaşan, Hikmet Uluçam, Hüseyin Özinal, İpek Denizli Karagöz, Kemal Behçet Caymaz, Mustafa Öztunç, Mustafa Hastürk, Özden Selenge, Özge Ertanın, Selma Gürani, Serkan İlseven, Şenol Özdevrim, Türksal İnce, Uğurcan Akyüz, Ülviye Karabaşak ve Yücel Yazgın olacak.

Sanatçıların değişik tekniklerle ürettiği ve kendi seçtikleri resim çalışmalarından oluşacak sergi, 28 Kasım Cuma günü mesai bitimine kadar izlenebilecek.

Serginin ziyaret edilmesinin ardından, saat 19.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nin Konferans Salonu’nda Cumhuriyet Konseri başlayacak.

Aynı kapsamda, Kültür Dairesi’nin düzenlediği Cumhuriyet Konseri’nde ise, opera sanatçıları Dilşad Asadova, Laden İnce, piyanistler Atakan Sarı, Gözdem İlkay, Tolga Erzurumlu ve Lefkoşa Türk Belediyesi Orkestrası Trio’da Nurten Ersever, Hüseyin Altan ve Nalan Iğdır sahne alacak.

15 Kasım Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde düzenlenen sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler ay sonuna kadar devam edecek.

RAUF RAİF DENKTAŞ HEYKELİ’NİN AÇILIŞ TÖRENİ YAPILACAK

Etkinlikler çerçevesinde yarın Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş Heykeli’nin açılış töreni de yapılacak.

Ercan Havaalanı Rauf Denktaş Bulvarı Çemberi’nde yer alacak açılış töreni saat 09.00’da gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu