Kıbrıs

Korkmazhan:Milletvekili maaşarına 500 TL, Asgari ücrete 115 TL

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, 11 bin TL olan milletvekili maaşlarına 500 TL artış yapan CTP-BG/DP-UG hükümetinin, 1560 TL olan asgari ücrete 115 TL artış yaptığını belirterek, asgari ücretli ve çalışanların açlığa mahkûm edildiğini vurguladı.

BKP’den verilen bilgiye göre, Asgari ücrete yapılan artışın işçiler ile dalga geçmekten farksız olduğunu kaydeden Korkmazhan, “Neredeyse her gün gerçekleştirilen yeni zam ve vergiler ile hayatı pahalılaştıran CTP-BG/DP-UG hükümeti kaşıkla verip, kepçe ile geri almaktadır” dedi.

İşçilerin, çalışanların, üreticilerin, öğrencilerin, öğretmenlerin ve halkın dar gelirli kesimlerinin borçlanarak yaşamaya çalıştığını ve her geçen gün borç batağına sürüklendiğini kaydeden Korkmazhan,  bütçede kaynak yok diyerek halkın büyük bir kesimini açlığa terk eden  hükümetin sermaye gruplarının milyonlarca liralık vergi borçlarını silmekten çekinmediğini, parti kadrolarını müdür ve müşavir olarak kamuya istihdam etmek ve milletvekilli maaşlarına 500 TL artış yapmak için ise kaynak bulabildiğini kaydetti.

Özel sektörde sendikalaşmanın önü açılmalıdır.

Korkmazhan, maaş ve ücretleri hayat pahalılığı karşısında koruyan ve fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak artmasını sağlayan eşel-mobil sistemininin uygulamaya konması ve asgari ücretin insanca yaşama olanak sağlayacak düzeye çekilmesi talep etti.

“Özel sektör çalışanları örgütsüz, sosyal ve iş güvencesiz koşullarda, sömürünün en ağırına maruz kalmaktadırlar. Dolayısı ile hükümet özel sektörde sendikalaşmanın önünü açıp çalışanların sosyal kazanımları için örgütlenmelerine olanak sağlayacak yasal düzenlemeyi de biran önce meclisten geçirmeli ve kuralsız çalışma yaşamına bir son vermelidir” diyen Abdullah Korkmazhan, BKP’nin çalışanların ve emekçi kesimlerin yanında olduğunu, asgari ücretin insanca yaşama olanak sağlayacak bir düzeye getirilmesi, sendikalaşma, daha iyi iş ve yaşam koşullarının sağlanması için mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu