Dünya

Kremlin-Wagner gerginliği | “Ordu karargahına giriş yasağı konuldu”

Kremlin ile Wagner arasında “mühimmat sıkıntısı” tartışmalarıyla alevlenen gerilimde yeni bir gelişme yaşandı. Wagner’in başkanı Prigojin, Ukrayna’daki Rus birliklerinin komutanına acil mühimmat tahsisi için mektup yazmasından bir gün sonra şirket temsilcisinin ordu karargahına girişinin yasaklandığını duyurdu.

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, şirket temsilcisinin Rus ordusu karargahına girişinin yasaklandığını bildirdi.

“Kremlin’in aşçısı” olarak da anılan Prigojin, kendisine ait “Konkord” adlı şirketin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Ukrayna’daki Rus “özel askeri operasyon” birliklerinin komutanına 5 Mart’ta acil mühimmat tahsisi için mektup yazdığını aktaran Prigojin, “6 Mart saat 08.00’de karargahtaki temsilcimin giriş kartı iptal edildi ve birlik karargahına girişi yasaklandı.” dedi.

Wagner’in kurucusu Prigojin“ÇEKİLİRSEK CEPHE ÇÖKER” Prigojin, Bahmut yakınlarında “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ni yok etmeye devam ettiklerini” belirtti. Wagner’e bağlı paralı askerlere mühimmat sağlanmadığı takdirde Bahmut’taki cephenin tehlikeye gireceği uyarısında bulunan Prigojin, “Wagner Bahmut’tan çekilirse bütün cephe çöker” dedi. WAGNER MÜHİMMAT SIKINTISI ÇEKİYOR Geçen ay, Rus güvenlik şirketi Wagner mensubu paralı savaşçılar, çektikleri bir video ile “kendilerine artık mühimmat temin edilmediğini” ileri sürerek, Rusya Savunma Bakanlığından destek istemişti. Prigojin de videodaki çağrıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, paralı savaşçıların, Rusya Savunma Bakanlığını karalayıcı bir ifade kullanmadıklarını vurgulamış ve yalnızca mühimmat taleplerini dile getirdiklerini belirtmişti. Daha sonra Rusya’da mühimmatın yeterli sayıda üretildiğini ancak temini ile ilgili sorunların çözülmediğini dile getiren Prigojin, “Bu sorunu tüm irtibatlarıma rağmen çözemiyorum. Her şey yerinde duruyor. Bu konuda herhangi bir karar alınmıyor.” demişti. Rusya Savunma Bakanlığı da bu açıklamadan sonra “mühimmat teminiyle ilgili sorunların yaşandığı” yönündeki açıklamaların gerçeğe dayalı olmadığını belirterek, taarruz birliklerinin tüm taleplerinin en kısa sürede yerine getirildiğini bildirmişti. “WAGNER İLE SAVUNMA BAKANLIĞININ ARASI AÇILDI” İDDİASI İngiltere Savunma Bakanlığından 11 Şubat’ta yapılan yazılı açıklamada, Wagner ile Rusya Savunma Bakanlığı arasındaki rekabetin son dönemde arttığı ve Wagner’in artık “Rus hapishanelerindeki mahkumları Ukrayna cephesinde kullanamadığı” ifade edilmişti. Batılı ülkelerdeki çeşitli basın kuruluşlarındaki bazı haberlerde de Rusya Savunma Bakanlığının, Wagner ve Prigojin’in isimlerinin haberlerde kullanılmamasına yönelik Rus medya kuruluşlarına uyarıda bulunduğu öne sürülmüştü.

Kaynak : TRT HABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu