Teknoloji

Le Mans 24 Saat Yarışı 15 Haziranda başlıyor

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

92’inci kez düzenlenen ve en zorlu motorsporları etkinliklerinden biri olarak akıllara kazınan yarış, bu yıl birçok yeni markanın katılımıyla heyecan dolu anlara sahne olacak. Alpine, BMW, Cadillac, Ferrari, Lamborghini, Peugeot, Porsche ve Toyota Hypercar sınıfına geri dönerken, LM P2 ve LMGT3 sınıflarındaki otomobiller üstün mühendislik özellikleriyle öne çıkıyor. Geçmişten bu yana Motul’ün ürün geliştirme süreçlerinde büyük rol oynayan ve pistlerdeki tecrübelerinden ortaya çıkan NGEN, ham petrole bağımlılığı ortadan kaldıran ve yüksek teknoloji ile yeniden rafine edilmiş baz yağdan üretilen sektörünün ilk performanstan ödün vermeyen çevre dostu yağı olarak öne çıkıyor.

Dayanıklılık yarışı

Öte yandan gerçek bir dayanıklılık müsabakası olan Le Mans’ın ana sponsoru Motul, seride yarışan otomobiller için geliştirdiği 300V Le Mans Serisi’ni, otomobil sahiplerinin de satın almasına fırsat tanıyor.

Otomotiv endüstrisinin geldiği en yüksek noktayı temsil eden Le Mans 24 Saat Yarışı, bu yıl 15-16 Haziran tarihleri arasında dünya çapında milyonlarca izleyiciye heyecan dolu anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

1923 yılından bu yana organize edilen Le Mans 24 Saat Yarışı’na geçmişte Steve McQueen, Brad Pitt, Rafael Nadal, Alain Delon gibi ünlü isimler start verirken; bu yıl görevi ünlü futbolcu Zinedine Zidane devralıyor.

Hypercar, LM P2 ve LMGT3 kategorilerinden 62 farklı otomobilin yarışacağı yarışta, otomobillerin 5 bin kilometrenin üzerinde yol kat etmesi bekleniyor. Motul’ün ana sponsoru olduğu yarışta, sponsoru olduğu takımlardan GCK’nın hidrojenle çalışan Foenix H2 prototipi de de ilk kez seyircilerle buluşacak.

Kadın pilotlarıyla WEC 2024’ün göz bebeği olan Iron Dames’in yanı sıra United Autosport (McLaren) ve Manthey Racing’in de sponsoru olan Motul, Hypercar kategorisindeki tek temsilcisi, en eski İtalyan otomobil üreticilerinden Isotta Fraschini’nin pistlerle tekrar buluşmasını kutlayacak.

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu