Kıbrıs

Lefkoşa Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi

Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı adına Genel  Sekreter Fahri Kasırga, TBMM Başkanı Cemil Çiçek,  Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  Türk Silahlı Kuvvetleri adına Orgeneral Gelip Mendi, Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KTBK Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, GKK Komutanı Tümgeneral İlyas Bozkurt, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Sadık Piyade, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Taci Kurul, Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Ana Muhalefet UBP’nin Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün,   bazı  bakanlar, bazı milletvekilleri,  diğer yetkililer, Türkiye’den gelen konuk heyetler, kurum kuruluş dernek yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.. Tören, Anıt Özel Defteri’nin imzalanması ile sona erdi.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Yüce Atatürk;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 31. kuruluş yıldönümünde huzurunda bulunmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz.

Devletimiz, tüm dünyanın uygulamakta olduğu haksız ambargolara rağmen Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuz desteği ile her geçen gün daha da gelişmektedir.

Kıbrıs Türk halkının vermiş olduğu varoluş mücadelesi sonunda kendi kendini yönetme hakkını kullanarak kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tüm kurumları ile örnek bir devlet olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Bu mutlu günde, aziz hatıran önünde bir kez daha minnet şükran ve saygı ile eğiliyoruz.”

TC CUMHURBAŞKANLIĞI GENEL SEKRETERİ KASIRGA

TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da Anıt Özel Defterine şunları kaydetti:

“Kıbrıs Türk halkının şanlı bağımsızlık mücadelesinin en değerli eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 31. kuruluş yıldönümünü , Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle birlikte kutlamaktan kıvanç duyuyoruz.

Kıbrıs Türk halkının  mevcudiyeti için yılardır kararlılıkla sürdürdüğü mücadele ve şehitlerin canları pahasına kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilelebet varlığını sürdürecektir.

Kıbrıs Türk halkının meşru mücadelesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin ahdi ve tarihi sorumluluğunu her daim yerine getirme kararlılığını manevi huzurunuzda bir kez daha teyit ediyor, minnet ve saygılarımızı sunuyoruz.”

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’in Anıt Özel Defteri’ne yazdıkları ise şöyle:

“Kıbrıs Türk Halkı’nın hürriyet, eşitlik ve kendi kaderine sahip çıkma adına verdiği şanlı mücadelenin gurur verici, sonucu olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 31. kuruluş yıldönümünü, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle birlik içinde kutlamanın heyecanını paylaşıyoruz.

Önderliğinizde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün olduğu gibi gelecekte de Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin yanında olma yönündeki kararlılığımızı sürdüreceğini  ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hürriyet ve refahının  teminatı olarak hassasiyetle yerine getireceğini huzurunuzda bir kez daha teyit ediyoruz.

Kıbrıs Türkü’nün haklı davası için verilen mücadeleye olan inancımızı bu vesileyle tekrarlıyor, bu anlamlı günde aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.”

TC BAŞBAKAN YARDIMCIS ARINÇ

TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Büyük Türk Ulusu’nun ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk Halkı’nın, özgürlüğü ve egemenliği uğruna verdiği onurlu mücadele sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 31. yıldönümünü gurur ve heyecanla kutluyoruz.

Kıbrıs Türk Halkı’nın, değerli liderleri önderliğinde verdiği zorlu mücadele ve aziz şehitlerimizin canları sayesinde kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daima yaşatılmasına ve yüceltilmesine dair kararlılığımız devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecekte de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs Türk Halkı’nın yanında olacağını ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını manevi huzurunuzda bir kez daha teyit ediyor, aziz hatıranız önünde saygı ve şükranla eğiliyoruz.”

TSK TEMSİLCİSİ MENDİ

TSK’yı temsilen KKTC’ye gelen Orgeneral Galip Mendi’nin Anıt Özel Defteri’ne yazdıkları ise şöyle:

“Kıbrıs Türk halkının, kutsal varlığını ve özgürlüğünü savunmak için zulüm ve haksızlığa karşı vermiş olduğu mücadelenin en büyük neticesi olan KKTC’nin kuruluşunun 31. yıldönümünde huzurundayız.

Hakkı olan hürriyet ve istiklalini zor koşullar altında, akıl almaz fedakarlıklarla kazanan Kıbrıs Türk Halkı’nın; dün olduğu gibi bugün de göstermiş olduğun yolda,  ilke ve inkılaplarının ışığında hayat ve hürriyet haklarını koruma kararlılığı ve inancı, geleceğe güvenle bakmamızın en büyük güvencesidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri olarak; düşüncelerde ve gönüllerde filizlenen ülkünle, ilke ve devrimlerinde aydınlattığın uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bekası ve güvenliğinin  sonsuza dek teminatı olmaya devam edeceğimize, manevi huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; sizi ve tüm silah arkadaşlarınızı minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu