DünyaGündem

Londra’nın silüeti kaç para ediyor?

Londra’nın son dönemde sembol haline gelen binalarından biri olan “kornişon” gökdeleni 726 milyon sterline, yani yaklaşık 1,25 milyar dolara yatırım devi Safra Group şirketine satıldı.

Binanın şekli turşuluk salatalık yani kornişona benzediği için kamu oyunda bu isimle anılıyor.
Londra’nın silüetinde iz bırakan binaların aşağı yukarı ne kadar ettiğini tahmin etmeye çalışan BBC, “kornişon”un satışı öncesinde bir emlak danışmanlık firması ile konuştu.
Buna göre 10 ünlü binanın toplam fiyatı 10 milyar doları buluyor.

EC Harris isimli danışmanlık firması, binaların fiyatını tahmin ederken, oluşturdukları geliri, kat sayılarının yaratığı değeri, kalitelerini ve şehirdeki konumlarını dikkate alan brüt kalkınma değerini (GDV) ölçerek hesap yaptı.
EC Harris’ten Mark Farmer, “Tüm ticari binaların bir GDV’si var, ancak London Eye, BT Kulesi, ya da St Paul Katedrali gibi halka mal olmuş binaların hesabını yapmak, arazi fiyatları haricinde oldukça zor” diyor.
Firmanın hesapladığı fiyatlar Ekim 2014 için geçerli. Tahmin edilen rakama Gherkin’in tahmini fiyatı olan 650 milyon sterlin de dahil. Saat Kulesi Big Ben ve Canary Wharf için mülk sahipleri kendileri fiyat belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu