Türkiye

Maden Kazasında Savcılık Devrede

Ermenek ilçesindeki madende mahsur kalan 18 işçinin kurtarılması için çalışmalar devam ediyor.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, olaydan sağ kurtulan işçilerin ifadelerinin alınmasına başlanıldığı duyurdu.

Başsavcılığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Madende mahsur kalan işçilerin halen sağ veya ölü olarak çıkarılamamış olmaları nedeniyle, duruma göre kusur atfedilebilecek şüpheli kişilerin cezai sorumluluklarının farklılık arz edeceği göz önüne alınarak, bu aşamada elde edilen evraklar ve deliller üzerinde yapılan incelemelere göre ileride kendilerine kusur atfedilebilecek yetkili ve görevliler hakkında şüpheli sıfatıyla CMK 109. maddesi uyarınca, Ermenek Sulh Ceza Hakimliğinden adli kontrol talebinde bulunulmuştur. Mahkemece talebimize uygun karar verilmiş ve verilen karar, gereği için ilgili kuruma Başsavcılığımızca gönderilmiştir.

Olaydan sağ kurtulan işçilerin ifadelerinin alınmasına başlanıldığı, bir önceki vardiyada görevli işçilerin de ifadelerinin alınmasına yönelik kolluğa talimat verildiği, kurtarma çalışmalarının halen devam etmesi nedeniyle madende bilirkişilerce inceleme yapılamadığından, olayın oluş şekliyle ilgili kesin olarak tespitin yapılamadığı, çalışmaların sonucuna göre soruşturmanın daha da derinleştirileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘TÜM GÖRÜNTÜLER ALINDI’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Su tahliyesinin öncelik olmaktan çıktığını dile getiren Bakan Taner Yıldız, “Önceliğimiz tahkimat ve malzemelerin çıkartılması” dedi.

Yıldız, “İçeriden tüm görüntüler alındı, sizlere verildi. Bunları sizler de kamuoyuna paylaşabilirsiniz. Oradaki çalışmalar, o malzemeler nasıl çıkarılıyor, vagonlar nasıl dolduruluyor, orada tahkimat nasıl yapılıyor, ağaçlar nasıl naklediliyor, tüm ayrıntılarıyla detaylarıyla birebir onları da kamuoyuyla paylaşma imkanımız olacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Taner Yıldız, kurtarma ekibi için risk olmamasına çalışıldığını da ifade etti.

‘UYUMLU VE GÜZEL ÇALIŞMA’
Çalışmaları bizzat yerinde gördüklerini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de  “Uyumlu ve güzel bir çalışma gerçekleştiriliyor. Çalışmalar seri bir şekilde götürülüyor. Vardiya sistemi düzenli bir şekilde çalışıyor. Seri bir çalışma var. İnşallah hızlı bir şekilde yeraltındaki kardeşlerimize ulaşırız” diye konuştu.

‘HEPSİ SİGORTALI’
Madende çalışanların sigortalı olup olmadığı konusuna da değinen Çelik, “180 kişi çalışıyor. Tamamı da sigortalı. Sigorta sorunu bulunmuyor” dedi.

‘SÜREÇ HIZLANDI’
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise “Su tahliyesinde bir hızlanma söz konusu. Nefeslikteki çalışmalar hızlı bir şekilde yürüyor. Dün gece itibarıyla sürecin daha da hızlandığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

MADEN SAHİBİNE SUÇ DUYURUSU
Madende mahsur kalan işçilerin ailesi maden sahibi hakkında suç duyurusunda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu