Teknoloji

MAN, 2030da tam otomatik aracı piyasaya sürecek

genişletmek

KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

Kentsel alanlarda sürücüsüz araçlar artık bir gelecek hayali değil. Tam otomatik sürüş; verimlilik, güvenlik ve toplam sahip olma maliyeti (TCO) açısından önemli bir potansiyel sunuyor. MAN Truck & Bus da bu nedenle yıllardır otobüslerinin otomasyonu üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Geleceğin şehir içi otobüs hareketliliğinin şekillendirilmesinde kilit rol oynamayı ve nakliye şirketlerine emisyonsuz, ağa bağlı ve otomatik araçlar sunmayı amaçlayan şirket, bu konuda Mobileye gibi teknoloji liderleriyle yaptığı iş birliklerine ve pilot projelere güveniyor. MAN Truck & Bus’ın bu alandaki çalışmalar için dahil olduğu projelerin başında ise MINGA geliyor.

MINGA ile MAN Lion’s City E otomatikleştiriliyor

MAN uzmanları, geçtiğimiz yıldan bu yana MINGA araştırma projesinin bir parçası olarak çalışıyor. Münih’te otomatikleştirilmiş yerel taşımacılığı öngören MINGA projesi kapsamında, elektrikli bir şehir içi otobüsü otomatikleştiriliyor ve gerçek bir hatta test ediliyor. MAN da projeye otomatik ve tamamen elektrikli bir MAN Lion’s City E ile destek sağlıyor. Proje kapsamında, 2025 yılında Münih’teki 178 numaralı güzergâhta pilot sürüşlere başlanması öngörülüyor. Testlerin ardından ise, elektrikli otobüsün, otonom sürüş teknolojileri geliştiricisi Mobileye’ın son derece gelişmiş sensörlere sahip Otomatik Sürüş Sistemi (ADS) ile donatılması planlanıyor.

Mevcut araştırma projesinin başarılı şekilde uygulanması, MAN’ın son yıllarda geliştirdiği projelere dayanıyor. Bunlardan biri, Federal Ekonomi ve İklim Eylemi Bakanlığı (BMWK) tarafından finanse edilen ortak bir proje olan @CITY girişimi. Şehirde Otomatik Araçlar ve Akıllı Trafik projesinde MAN, yaklaşık 48 ay boyunca otomotiv ve yan sanayi, yazılım geliştirme ve bilim alanlarından 14 ortakla birlikte otomatik sürüş fonksiyonlarını geliştirdi ve test etti. Uzmanlar, otobüslerin otobüs durağına bağımsız olarak ve yüksek hassasiyetle yaklaşmasını sağladı. MAN, Haziran 2022’de Aldenhoven Test Merkezi’nde @CITY sonuçlarının olağanüstü başarılı olduğunu açıkladı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu