DünyaGündem

Meksika’da yeni protestolar düzenlendi

Meksika’nın Guerrero eyaletinde eylül sonunda 43 öğrencinin kaçırılmasıyla ilgili gözaltına alınan üç şüphelinin öğrencileri öldürdüklerini itiraf etmelerinin ardından, yeni protestolar düzenlendi. Şüpheliler, yaklaşık 40 gündür kayıp olan öğrencilerin kendilerine polis tarafından teslim edildiğini söylemişti.

Başkent Meksiko’da toplanan bir grup, ellerinde meşaleler ve soruşturmayı yürüten Başsavcı Jesus Murillo’nun dünkü basın toplantısındaki sözlerini kastederek “Yeter, yoruldum” pankartları taşıyarak yetkililerden adalet talep etti.

Meksiko Ulusal Özerk Üniversitesi öğrencisi Yomali Lopez, Başsavcı Murillo’nun “Soruşturmayı yürütmekten yoruldum” sözlerini eleştirerek, “Bu olayı aydınlığa kavuşturmak onun işi. Her ay 15 bin dolar maaş alırken, o nasıl bu işten yorulabilir” dedi.

Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun suç oranının düşürülmesine yönelik etkin mücadele sözünü hatırlatan protestocular, “Defol git Pena” diye bağırdı.

Göstericilerden Angelica Garcia ise Meksika halkının kızgın değil ancak hayal kırıklığı yaşadığını ifade ederek bu durumun ülkenin değişmesi gerektiğinin işareti olduğunu kaydetti.

Bazı göstericiler Ulusal Saray’ın kapılarını ateşe verdi, ateş kısa sürede söndürüldü. Göstericiler Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun resmi törenler için kullandığı Ulusal Saray’ın kapısını kırmaya çalıştı.

Meksika halkının büyük bölümü, Pena yönetiminin karşılaştığı en önemli krizlerden biri olan kayıp öğrenciler olayı ülke kamuoyunu meşgul ederken devlet başkanının yarın başlayacak Çin gezisine gitmesini eleştiriyor.

Başsavcı Jesus Murillo, dün düzenlediği basın toplantısında, soruşturmada elde edilen bulgular kapsamında Cocula bölgesinde çok sayıda ceset bulunduğunu açıklamış, bölgenin, öğrencilerin en son görüldükleri güneybatıdaki Iguala kentine 13 kilometre uzaklıkta olduğuna işaret ederek cesetlerin büyük ihtimalle kayıp öğrencilere ait olduğunu söylemişti.

Başsavcı Murillo, gözaltına alınan Guerreros Unidos veya “Birleşik Savaşçılar” olarak bilinen uyuşturucu çetesinin üç üyesinin, öğrencileri öldürdüklerini itiraf ettikleri görüntüyü de basın mensuplarına göstermişti.

Guerrero’da 26 Eylül’de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrencilerle polis arasında çatışma çıkmıştı. Polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu altı kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı.

Çatışmaların ardından öğrenciler, son kez 27 Eylül’de kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından zorla araçlara bindirilirken görülmüştü. Öğrencilerin bulunması için düzenlenen operasyonlar sırasında bölgede 11 toplu mezar bulunmuş ve mezarlardan 38 kişinin cesedi çıkarılmıştı. Yapılan testler, cesetlerin kayıp öğrencilere ait olmadığını ortaya çıkarmıştı.

Olayla ilgili soruşturmayı yöneten müfettişler, öğrencilerin Iguala’nın eski Belediye Başkanı Jose Luis Abarca Velazquez’in emriyle gözaltına alınarak Guerreros Unidos uyuşturucu karteline teslim edildiğinden şüphelendiklerini dile getirmişti. Şiddet olaylarının ardından kentten ayrılarak geri dönmeyen ve hakkında tutuklama emri çıkarılan Velazquez yakalanmıştı. Operasyonlarda aralarında çok sayıda yerel polisin yanı sıra Guerreros Unidos uyuşturucu kartelinin liderinin bulunduğu 56 kişi gözaltına alınmıştı.A

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu