Kıbrıs

Narenciye Kesim Ekipleri Cypfruvex Üretim Tesisleri Önünde Eylem Yaptı

Kesim Ekipleri Cypfruvex Üretim Tesisleri Önünde Eylem Yaptı

Cypfruvex üretim tesisleri önünde toplanan narenciye kesim ekipleri eylem gerçekleştirdi. Eylemde, kesim ekipleri, bir süredir devam eden görüşmeler sonucunda istedikleri sonucu alamadıklarını belirterek harekete geçti.

Narenciye Kesim Ekipleri Birliği Başkanı Coşkun İşkey, yaptığı açıklamada, 15 günden beri Cypfruvex ile yapılan görüşmelerde istedikleri sonuca ulaşamadıklarını söyledi ve bu nedenle eylem kararı aldıklarını açıkladı.

İşkey, her geçen gün sektörde faaliyet gösterenler için zararın arttığını belirterek, üçüncü ülkelerden işçi getirilmesine gerek olmadığını vurguladı ve fabrikanın sorunlarını çözüp çalışmalarına devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kesim Ekipleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Engin Tip de, mevcut işçi sayısının yeterli olduğunu ancak yaşanan sıkıntılar nedeniyle işçilerin geri dönmek zorunda kaldığını ifade ederek, sürecin hızlandırılması ve kesimlerin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Cypfruvex Genel Müdürü Cemal Redif ise son 4 yılda kesim ekiplerinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, Türkiye’den yeterli sayıda işçi getirilmediğini belirtti. Redif, mevcut işçi sayısının 500 kişi olduğunu ve günlük olarak kesilebilen en yüksek tonajın 900 ton olduğunu ifade ederek, hasatın Haziran ayı sonuna kadar tamamlanması gerektiğini belirtti.

Redif, eksik kalan kısımlarda ihracatın önünün açılması gerektiğini vurgulayarak, üreticilerin mağdur olmaması için gerekli organizasyonların yapılacağını söyledi. Redif, Başbakan tarafından verilen direktifler doğrultusunda üreticilerin mağdur olmayacağını ve ürünlerin zamanında kaldırılacağını belirtti.

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu