DünyaGündem

Nijerya’da camiye kanlı saldırı: 120 ölü

Nijerya’nın Kano eyaletindeki bir camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen bombalı ve silahlı saldırı sonucu en az 120 kişi hayatını kaybetti, 300’e yakın kişi de yaralandı.

İki intihar eylemcisi camide üzerlerindeki bombaları patlattı. Bunun ardından caminin dışında bekleyen silahlı saldırganlar kaçışan kalabalığın üzerine ateş açtı. Görgü tanıkları, intihar eylemcilerinin caminin girişinde şüpheli görülüp durdurulduğunu ve bunun üzerine saldırganların içeriye daha fazla girmeden kendilerini havaya uçurduğunu anlattı.

Tanıklar, insanların üzerine ateş açan kişilerin de halk tarafından yakalanıp yakılarak öldürüldüğünü ifade etti. Saldırıları henüz üstlenen olmasa da sayısız kere benzer eylemlere imza atmış olan terör örgütü Boko Haram baş şüpheli olarak görülüyor.

BOKO HARAM’A KARŞI ‘SİLAHLANMA’ ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Hedef alınan cami, kentin en büyük camisi olmasının yanında Kano Emiri Sanusi Lamudo Sanusi’nin sarayına da çok yakın bir mesafede bulunuyor. Nijerya’nın ikinci en üst düzey İslami otoritesi kabul edilen Sanusi, Boko Haram’a karşı halkı silahlanmaya çağırmıştı. Kano Emiri Sanusi’nin saldırı sırasında nerede olduğuna dair ise çelişkili haberler geldi. Bazı kaynaklar Cuma vaazlarını bizzat vermesiyle tanınan Sanusi’nin camide olduğunu ileri sürerken, İngiliz haber ajansı Reuters, Kano Emiri’nin camide olmadığını ifade etti. İngiliz yayın kuruluşu BBC ise Sanusi’nin Perşembe gecesi Paris’ten Suudi Arabistan’a gittiğini ve ülke dışında olduğunu aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu