Dünya

‘Öpücük tahrik sayılsın’

Taslak paketine göre, eylemcilerle polis arasında en az 15 metre mesafe bırakılacak.

İTALYA’nın başkenti Roma’da geçen hafta çatışmalara yol açan eylemler sonrası, gösterilerde görevli güvenlik güçleri için yeni düzenlemelere gidiliyor. İtalyan medyasına yansıyan düzenleme taslağında en dikkat çeken ayrıntı, polislerin kaskını öpmenin tahrik unsuru sayılması oldu. Fiziksel müdahale, ancak ekiplerin başındaki amirleri tarafından tüm diğer yollar tüketildiği takdirde, en son başvurulacak yöntem olacak.

COP, GAZ EKSTREM

Polisin cop ve göz yaşartıcı gaz kullanımı, şiddet içeren davranış ve ciddi hasar verilmesi gibi ‘ekstrem’ şartlara bağlı olacak. Göstericilerin, oturma eylemi, insan zinciri, yol kapatma ve polislerin kaskını öpmek gibi eylemleri ise kışkırtıcı hareket olarak değerlendirilecek. Polis sendikası ise ilk incelemelerinde taslaktan memnun olmadıklarını belirtti.

Polis şiddeti eleştirilmişti

Geçen hafta, Terni kentinde bulunan bir çelik fabrikası çalışanları işten çıkarma planlarını protesto etmek için Roma’da toplanmıştı. Polisin müdahalesinde 8 kişi yaralanmıştı. Bu müdahale sonrası polis, copla gereksiz şiddet uygulamakla suçlanmış ve konu meclise kadar taşınmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu