EğitimGündemTürkiye

Osmanlıca Zorunlu Ders Mi Oluyor?

Antalya’da düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası’nda, Osmanlı Türkçesi’nin liselerde zorunlu ders olarak okutulması önerisinin genel kurula taşınmasına karar verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Manavgat İlçesi’nde düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası’nın 3’üncü gün görüşmelerinde, ilginç bir karara imza atıldı.

Grup toplantısında, Osmanlı Türkçesi’nin liselerde zorunlu ders olarak kutulması komisyonda oy çokluğu ile kabul edildi.

Komisyonun önerisi genel kurula gönderilecek.

Öneri, Demokratik Eğitimciler Sendikası temsilcilerinden geldi.

Toplantıda öneri, ‘Biz Osmanlı döneminden birçok tarihi belgemizi okuyamıyoruz. Dedelerimizin mezar taşlarındaki yazıları bile okuyamıyoruz. Bunların öğrenilmesi, okunabilmesi gerekiyor. Geçmiş tarihimizle bağımızın kopmaması gerekiyor’ diye dile getirildi.

Sendikanın bu önerisi Eğitim Bir-Sen ve delegasyonun büyük çoğunluğu tarafından da kabul gördü.

osmanlıcaOsmanlı Türkçesi’nin zorunlu ders olarak okutulmasına itirazda bulunanlarda oldu. Zorunlu olması yerine seçmeli olarak okutulması önerisinde bulunan Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz, “Böyle bir ihtiyaç olabilir ama lise düzeyinde zorunlu olursa, örneğin fen lisesi öğrencisine de okutulacak ve buna ihtiyacı yok. Mühendis olacak hayatını başka şekilde değerlendirecek. Zorunlu olduğundan notla değerlendirilecek ve bunun akla mantığa sığar tarafı yok ama bu şekilde kabul edildi” dedi.

Kaynak:Ntv

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu