Kıbrıs

Özgür:”Ciddi tedbir alınmazsa varlık ve kültürümüz zora girer”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu 2015 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüşmeyi sürdürüyor.

Bütçe görüşmelerinin 5’inci günü olan bugün Milli Eğitim Bakanlığı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı ve Mahkemeler bütçeleri görüşülecek.

2015 bütçesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na 524 milyon 365 bin 310 TL; Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na 14 milyon TL; Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’na 4 milyon 577 bin 820 TL ve Mahkemeler’e de 22 milyon 56 bin 740 TL ödenek öngörülüyor.

Meclis Genel Kurulu, saat 11.00’de Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Toplantıyı Mili Eğitim Bakanlığı bürokratları da izliyor.

Toplantıda ilk sözü alan Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür, 2015 bütçesini komite aşamasında görüşürken ciddi konuları ele aldıklarını söyledi.

Eğitim alanında çok ciddi nitelik sorunuyla karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Özgür, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde Kıbrıs Türk halkının varlığının ve kültürünün zora gireceğini belirtti.

Yapısal sorunların çözümü anlamında finansal sorunların da etkili olması gerektiğini söyleyen Özgür, okula dayalı bir yönetim alanı geleştirilmesi ve sorunların çözümüne yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini kaydetti.

Özel okullarda çok ciddi artış olduğuna dikkat çeken Özgür, kamunun sunduğu eğitim hizmetlerini artırmak ve finansmanılığını çözmek gerektiğini belirtti. Toplumun geleceği için parti gözetmeksizin eğitimde reformun gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren Özgür, niteliği ve eğitim programlarını finansal düzeyde artırarak gerekli projelerin başlatılmasının gerekliliğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu