Manşet

Özgürgün, “Siber Hanım iki yıllık bir politikacı!”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bu seçimlerle katılması ve kazanması gerektiğini vurgulayarak, partide aldıkları kararla mutlaka yeniden aday olması gerektiğini kendisine ilettiklerini kaydetti.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, parti genel başkanı olduğu günden bu yana başlattığı köy ve bölge gezilerine dün de Esentepe’yi ziyaret ederek devam ettirdi.

Esentepe’de gerçekleştirilen toplantıda, UBP Girne İlçe Başkanı Kutlu Evren, Meclis Başkan Yardımcısı Ünal Üstel ve Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra da hazır bulundu.

ÖZGÜRGÜN

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün toplantıda yaptığı konuşmada, parti ve partinin yeni tüzük çalışmaları hakkında bilgi vererek, hükümet ve Kıbrıs konusu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, UBP olarak her alanda çalışmalarını sürdürdüklerini, Mecliste de Ana Muhalefet görevlerini yerine getirdiklerini ifade etti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na eleştirilerde bulunan Özgürgün, şöyle devam etti:

“TC ile imzalanan Ekonomik İşbirliği Paketi, Hala Sultan Koleji’nin yapımı, Türkiye’den gelecek suyu istemediğini ve ‘buna karşıyız’ diyen bir Özkan Bey var. UBP’nin yaptığı her şeye karşı çıkan, adına ‘göç yasası’ dedikleri ve Başbakanlığın önüne yandaş sendikalarıyla giderek bu yasayı yırtarak, ‘Biz geldiğimizde oradan kaldıracağız’ diyen bir Özkan Bey var. Bugünün Başbakanı Özkan Bey! Ben şimdi Özkan Bey’e soruyorum! ‘Bir buçuk yıldan beri hükümettesiniz o zaman söylediklerinizin hangisini uyguladınız, hangisinde değişiklik yaptınız? 2013 yılında imzalanan Ekonomik Programı mı değiştin, ‘göç yasası’ dediğin yasayı mı değiştin, yoksa yapımına karşı çıktığın Hala Sultan Koleji’nin yapımını mı engelledin?’Hiç birini yapmadı! Ne söylediyse tersini yaptı. Bir şekilde yalanlar üzerine kurulmuş bir hükümet! Küçük oraktan bahsetmiyorum, o ha var ha yok, sadece koltuk değneği!”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, bütün ülkeyi devamlı olarak dolaştıklarını, halk ile her zaman iç içe olduklarını belirterek; gelinen aşamada, hükümetin çiftçiyi, hayvancıyı, narenciyeciyi, çalışanı, işçiyi, emekçiyi perişan ettiğini savundu.

“Emeğin partisiyiz’ diyerek iktidara gelenler, emeği yok etmek üzeredir ve bugün öyle bir noktaya geldik ki, şikâyetçi olmayan bir tek kesim yoktur” diyen Özgürgün, hükümetin daha bir yılını doldurmadan, hükümetten istifalar, görevden alınmalar, milletvekillerinin istifaları gibi olayların yaşandığını söyledi.

Özgürgün, “Hükümet ülkenin sorununa çare bulmak varken, kendi içlerinde darmadağın bir yapıdadırlar” dedi.

Özgürgün, bugün gelinen noktaya bakıldığında ana muhalefet partisi olarak UBP’nin ne söylediyse, ortaya ne koyduysa hep arkasında olduğunu vurgulayarak, “Ana muhalefet partisi olmamıza rağmen onlar gibi kırıp döken bir muhalefet yapmadık. Buna rağmen kendileri kırıldı döküldü. Çünkü hükümet tamam bir zihniyet üzerine kurulmamıştır” şeklinde konuştu.

Başbakan’ın hükümet olduğu günden bu yana üç tane demeç verdiğini anımsatan Özgürgün şöyle devam etti:

“Bunlar afiş olması gereken demeçlerdir. Bir tanesi Kıbrıs Sorunudur. ‘Kıbrıs Sorunu çözülmezse hiçbir sorun çözülmez’ diyor. Büyük bir ihtimalle seçimlerden önce de Esentepe’ye gelmiştir. Konuşmasında hep, ‘Biz UBP’nin yapamadıklarını yaparız, biz tüm sorunları çözeriz ‘ diyerek sizlerden oy istemiş ve iktidara gelmiştir. Size, ‘Bizi seçin ama bilin ki, Kıbrıs Sorunu çözülmezse biz de hiçbir sorunu çözemeyiz! demiş midir? Sen ‘Kıbrıs sorunu çözülmezse hiçbir sorun çözülmez’ diyerek hala daha o koltukta oturursan o zaman ben de sana Ana Muhalefet partisi olarak sorarım. ‘Sayın Başbakan, o koltukta nasıl oturabilirsin? Sorunların çözülmesini Kıbrıs Sorununun çözümüne bıraktıysan, o zaman o koltuktan kalk, Kıbrıs sorunu çözülünce tekrar talip olursun.”

UBP Genel Başkanı Özgürgün, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti laflını kullanmamaya özen gösterdiğini de savunarak, “İnanmadığı koltukta oturan bir Başbakan ve onun partisinin Genel Sekreterinin verdiği demeçlerden bu görülmektedir” dedi.

BARIŞ 1974 YILINDA GELDİ

Başbakan Yorgancıoğlu’nun  ‘Adada barış ve anlaşma istiyoruz’ dediğini, anlaşmayı kendilerinin de istediğini, ama kendilerinin barıştan bahsetmediklerini söyleyen Hüseyin Özgürgün, adaya barışın 1974 yılında geldiğini vurguladı.

Onların istediği bir anlaşmaya UBP olarak kendilerinin karşı olduklarına dikkat çeken Özgürgün, “Onların kafasındaki anlaşmada yalvarmak, yakarmak ve teslimiyet vardır. Biz böyle bir politikayı UBP olarak asla kabul etmeyiz. UBP bunun dimdik karşısındadır. Sayın Başbakan Mr. Özkan sıfatıyla güneye geçmiş, DİSİ Genel Sekreteri ile toplantı yaptıktan sonra ortak bir de açıklama yapmıştır. Açıklamada ‘İki lider masaya dönmelidir’ çağrısı yapılmaktadır. Masadan kaçan kim? Niye yalnızca masadan kaçana çağrı yapmıyorsun? Bu kendi devletine inanmayan bir yapının ve zihniyetin tescil edilmiş halidir. Bu zihniyetin Kıbrıs Türk Halkının sorunlarını çözmesini bekliyoruz, bu mümkün değildir” dedi.

Özgürgün, UBP Hükümetinin 2009 yılında iktidara geldiğinde Maliye’de 600 Milyon Dolar borç bulduğunu, KTHY’nin batırıldığını, DAÜ’nün batırıldığını söyleyerek, kendilerinin borcu 2013 yılına kadar 100 Milyon Dolara düşürdüklerini, 2013 yılında hükümetten gittiklerini, bir buçuk yılda da yeniden 500 Milyon Dolar borç olduğunu savundu.

Bu yapının çok kısa sürede çökeceğini ve UBP’nin yeniden gelip bunu düzeltmek durumunda kalacağını ileri süren Özgürgün, Başbakan Yorgancıoğlu’nun iki gün önce verdiği demece değindi.

Özgürgün şöyle devam etti:

“Ben bütün konsantremi Cumhurbaşkanlığı seçimlerine topladım ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini düşünüyorum’ dedi. ‘Vay ülkenin haline! Bir taraftan ‘Kıbrıs sorunu çözülmezse sorunlar çözülmez’ diyeceksin ki bundan da sorunları bildiği ortaya çıkmaktadır, sorunları Anastasiadis’in çözmesini mi bekliyorsun? Sorunları Sayın Başbakanın çözmesi lazımdır. Peki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ne olacak? Şunu net olarak söylüyorum! Anastasiadis’in masadan kaçması da bizim cumhurbaşkanlığı seçimlerimize yöneliktir. Göreceksiniz ki seçimlerden sonra yeniden masaya dönecek! Özkan Beyin adayı Meclis Başkanımız Sibel Siber Hanım politikada daha yeni, iki yıllık bir politikacı!  Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir nevi görüşmeci seçimidir.

Cumhurbaşkanlığı bilgi, birikim ve deneyim ister. Sibel Hanım kısa bir dönem Başbakanlık yaptı ve bir yılı aşkın süredir de Meclis Başkanı. Böyle bir ortamda kurt ve tehlikeli politikacı Anastasiadis’in karşısına oturacak Sibel Hanım da müzakere edecek! Diğer yandan daha seçilmeden ‘Maraş’ı vereceğim’ diyen Akıncı! Rum’lar şimdi de Minareliköy, Değirmenlik, Demirhan, Balıkesir bölgelerini, Lefke, Doğancı bölgelerini, Mutluyaka, Yeni Boğaziçi, Mormenekşe ve Tuzla bölgelerini, Avtepe’den sonra buruna kadar olan tüm bölgeleri istiyor. Biz de bu köyleri bir haritaya yerleştirdik. ‘Yok, öyle bir harita’ diyorlar. İstenilen köyleri haritaya yerleştirirsen öyle bir harita ortaya zaten kendiliğinden çıkar. Bununla da kalmıyorlar Ada’nın sahillerinin %60’ını istiyorlar, bizde kalan bölgelere 100 bin Rum’u aramıza yerleştirmek istiyorlar ve devam ediyorlar. İstenen Rum da kuzeye gelip malına 1. Hak sahibi olabilecekmiş! Böyle bir zihniyet karşısında kim mücadele edebilir.”

“CUMHURBAŞKANI EROĞLU’NUN SEÇİMLERE KATILIP KAZANMASI GEREKİR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bu seçimlerle katılması ve kazanması gerektiğini vurgulayan Özgürgün, partide aldıkları kararla mutlaka yeniden aday olması gerektiğini kendisine ilettiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin KKTC için çok önemli olduğuna işaret eden Hüseyin Özgürgün,  halkın bunun farkında olduğunu söyledi.

“Biz KKTC’yi seviyoruz” diyen Özgürgün, şöyle devam etti:

“Hiçbir kimsenin bir tek Kıbrıs Türkünün ne yerinden ne de yurdundan kımıldatılmasını kabul etmeyiz ve hiçbir şekilde de kımıldatmayız. Biz de bir anlaşmadan yanayız, olası bir anlaşmada asgari düzeyde sınır düzenlemesinin olacağını da söylüyoruz. Halkımızın yerinden sökülmesi UBP için bir davadır. Bu davanın arkasında durabilecek olan yegâne güç de UBP ve UBP’liledir.”

EVREN 

UBP Girne İlçe Başkanı Kutlu Evren de yaptığı konuşmada, UBP olarak bölgesel gezi programlarının ilkini Esentepe’de gerçekleştirdiklerini belirterek; “Bu gezilerimiz hep sürmüş, halkımızla hep iç içe olmuşuzdur. Halkımızın ayağına giderek sorunlarını yerinde görmek ve kendi ağızlarından dinlemek ve bütün sorunlarını çözmek için yardımcı olmak bizim görevimizdir. Biz bu görevimizden de mutluluk ve onur duyuyoruz” dedi.

Kutlu Evren son Belediye Başkanlığı seçimlerinde az bir farkla seçimi kaybettiklerini belirterek; “Esentepe’de  yüzde 35 oy aldık. Muhalefete düştüğümüz dönemlerde partimizde yaşanan sıkıntılara rağmen büyük bir başarıdır. Ben tüm partililerimize ve bize oy veren tüm halkımıza bu vesile ile bir kez daha teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu