DünyaGündemManşet

Papa Françesko Türkiye’ye geldi

Katolik aleminin lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Françesko Türkiye’ye geldi.

Papa Françesko ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya Havayolları Alitalia’nın kendisine tahsis ettiği ve üzerinde Papalık arması bulunan özel uçak, saat 12.50’de Esenboğa Havalimanı’na indi. Karşılamada askeri kıta hazır bulundu. Papa Françesko’yu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Deniz Yaveri Deniz Yarbay Noyan Özçelik  ile Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu apronda uçağın merdivenlerinde karşıladı.

 

Papa Françesko Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından karşılandı. Büyük VİP Salonu’nda bir süre dinlenen Papa için iki makam aracı bekletildi. Birisi zırhlı Mercedes, diğeri ise Volkwagen Passat modeliydi. Türkiye’ye gelmeden önce makam aracı olarak Fiat Albea modelini tercih eden Papa’ya, güvenlik nedeniyle bu model bir aracın tahsis edilemeyeceği ancak daha mütevazı bir araç verileceği bildirilmişti. Papa ise Esenboğa Havaalanı’nda zırhlı Mercedes yerine yine zırhlı olan Volkswagen Passat tipi makam aracına binmeyi tercih etti. Papa’nın tercih ettiği Volkwagen’ın Türkçe tercümesi “Halk Arabası”. Ancak bu tabir daha çok Vosvos’lar için kullanılıyor.

Papa’yı havalimanında karşılayanlar arasında, Türkiye ziyareti boyunca çevirmenliğini yapacak olan oyuncu Serra Yılmaz da yer aldı. Yılmaz, Erdoğan’ın 2005 yılında Başbakan olarak İtalya’ya yaptığı ziyarette ve bir önceki papa olan 16. Benedikt’in 2006’daki Türkiye ziyaretinde de tercümanlık yapmıştı. Serra Yılmaz, oyunculuğun yanı sıra yaklaşık 30 yıldır Fransızca ve İtalyanca çevirmenlik yapıyor.

Uçakta DHA muhabiri Esma Çakır’ın da aralarında bulunduğu gazetecilere konuşan Papa Françesko, “Günaydın. Bu seyahatte bana eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim. Yaptığınız işi destekliyorum. Yaptığınız hizmetle, tüm dini ve insani aktiviteleri dünyaya ulaştırıyorsunuz. Çünkü Türkiye şu anda sınırındaki çok sayıda mülteciye yardım ediyor. Bu hizmetinizden dolayı size teşekkür ediyorum” diye konuştu.  Papa ayrıca Türkiye’den dönüş yolunda uçakta basın toplantısı yapmak üzere tekrar gazetecilerle bir araya geleceğini belirterek, “Çok teşekkürler. İyi konaklamalar diliyorum size” diye sözlerini noktaladı.

Papa’nın ziyaretinin ilk durağı Anıtkabir olacak. Katolik aleminin lideri daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek. Papa daha sonra da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile görüşecek ve ardından ikili ortak basın toplantısı düzenleyecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu