Dünya

Paris’te Terör Zirvesi

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, AB’nin mevcut yasalarının terörle mücadele yeterli olmadığını söyledi.

Paris, başkentte 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından bugün terörle mücadele konusunda uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı.

Fransa İçişleri Bernard Cazeneuve’ün çağrısı ile düzenlenen toplantıya, terörden en fazla etkilenen 11 AB ülkesinin ilgili bakanları ile birlikte ABD Adalet Bakanı Eric Holder katıldı.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Cazeneuve, ”Paris’teki saldırılarının sadece Fransa’yı değil, bütün demokrasileri tehdit ettiğini” söyledi.

Toplantıda terörle mücadelede alınacak yeni önlemlerin masaya yatırıldığını belirten Fransız bakan, terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliği ve dayanışmanın artırılması konusunda görüş birliğine varıldığını kaydetti.

”AB yasaları terörle mücadele için yeterli değil” diyen Cazeneuve, bu konuda ve Schengen anlaşmasının güçlendirilmesi konusunda bir çalışma başlatılmasının gerekli olduğunu ifade etti.
Toplantıda, özellikle yurt dışına savaşmaya giden gençlerin engellenmesi ve daha sonra bu kişilerin geri döndüklerinde oluşturdukları potansiyel tehdidin nasıl önleneceği konusunun da tartışmaya açıldığını ifade eden Fransız bakan, bu konuda ülkeler arasında işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine dikkati çekti.

Cazeneuve, Europol ve Interpol gibi kuruluşlara terörle mücadelede atılabilecek adımlar konusunda görevler düştüğünü söyledi.

Temel hakların ve ifade özgürlüğünün korunmasına önem verdiklerini kaydeden Fransız bakan, bununla birlikte radikal grupların internet üzerinden ırkçılık yapmasını, nefreti körüklemesini ve terörü teşvik etmesini kabul edemeyeceklerini belirtti. Cazeneuve bu konuda en kısa zamanda etkili tedbirler almak istediklerini söyledi.

Toplantı, ardı ardına gelen terör saldırıları ile sarsılan Fransa’ya, AB ve ABD’nin verdiği destek ve dayanışmanın gösterilmesi açısından da önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu