DünyaGündemTürkiye

Peşmerge ile ek silah geçişi için özel anlaşma yapılmış

Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Osman Rişeyi, Peşmerge güçlerine Türkiye üzerinden yeni silah ve mühimmatın gönderildiğini söyledi. Geçtiğimiz ay Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa geçişleri sırasında peşmerge konvoyuna büyük sevgi gösterileri olmuştu. Daha önceden geçiş hakkında bilgi verilmediği için bu sefer sessiz sedasız mühimmat ve silah dolu araçlar Türkiye’den geçti.

TÜRKİYE ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arsında, Kobani’ye geçiş yapan Peşmerge güçlerinin silah ve mühimmat ihtiyacı duyması halinde bunların da Türkiye toprakları üzerinden geçmesi için özel bir anlaşma yapıldığı ortaya çıktı.

Bu anlaşmanın olduğunu dün geç saatlerde Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Osman Rişeyi yaptığı bir açıklama ile duyurdu. Rişeyi, Kobani’de konuşlanan Peşmerge güçlerine Türkiye üzerinden yeni silah ve mühimmatın gönderildiğini söyledi. Rişeyi, A.A.’ya yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Kürdistan bölgesi arasında, Peşmergelerin silah ve mühimmat ihtiyacı duyduğunda gönderilmesine ilişkin bir anlaşma yapılmıştır. Kobani’deki Peşmergelerin ihtiyaç durumuna göre yardımlar bundan sonra da sürecek” dedi.

Peşmerge sözcüsünün bu açıklamasını ilgili Türk güvenlik kaynakları doğruladı. Yetkililer, yapılan anlaşma doğrultusunda Türkiye üzerinden geçen Peşmerge güçlerinin beraberlerindeki tüm silah ve mühimmatın kayıt altına alındığını, ihtiyaç durumunda gönderilecek ek silah ve mühimmatın da giriş ve çıkışlarının da kayıt edildiğini söylediler. Aynı kaynaklar Peşmergeye ait silah ve mühimmatın başka grupların eline geçmemesi için çok sıkı denetime tabii tutulduğunu vurguladılar. Dışişleri kaynakları ise operasyonel konuların başka makamlar tarafından yürütüldüğüne dikkat çekerek, bu konuda görüş belirtecek bir bilgi sahibi olmadıklarını ifade ettiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu