Dünya

Peşmerge savaşa hazırlanıyor

Iraklı Peşmergeler Türkiye üzerinden önceki gün 40 günü aşkın süredir çatışmaların devam ettiği Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’ye girdikten sonra IŞİD’e karşı cephede savaşmaya hazırlanıyor.

Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, “Burada herkes, siviller ve YPG, Peşmerge’nin gelmesiyle büyük moral buldu” dedi.

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKYB) başkenti Erbil’den yola çıktıktan sonra iki farklı grup halinde Türkiye’ye giren ve üç gündür Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bekleyen 150 Peşmerge gücü askeri araç ve ağır silahlarla önceki gün Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’ye girdi. Özel harekat ve jandarma ekiplerinin kontrolünde Suruç sınırına hareket eden Peşmerge konvoyu, Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan değil Yumurtalık mevkisi yakınlarından kendileri için özel olarak açılan alandan Kobani’ye geçti. Peşmerge güçleri araçlarının üzerinde ellerinde silahları ve bayrakları ile’ “Biji Kobane biji Peşmerge’’ sloganları atarak gövde gösterisi yaptı. Zırhlı araçlar Peşmerge’nin giriş yapacağı bölgeye gelirken herhangi bir IŞİD saldırısına karşın farlarını söndürdü. IŞİD’in yoğun hava topu saldırıları nedeniyle geçiş uzasa da Peşmerge güçleri Kobani’ye girdi ve burada sevinç gösterileriyle karşılaştı. Kobani kantonu dış ilişkiler bakan yardımcısı İdris Nassan, Peşmergelerin kente varmasının ardından Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada “Tüm mesele silahlar ve mühimmat. Ve tabii ki daha fazla savaşçı savaşın seyrini değiştirmede bize yardım edecek” dedi. Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim ise “Şimdi Peşmerge hazırlıklarını yapıyor, pozisyon alıyorlar, silahlarını hazırlıyorlar. Savaşmak için hazırlar. Cephede bizimle savaşacaklar. Buradaki siviller, YPG (Demokratik Birlik Partisi PYD’nin silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri) hepimiz Peşmerge’nin gelişiyle moral bulduk” dedi.

IŞİD büyük kayıp verdi

Peşmerge güçlerinin kente girmesinin ardından dün Kobani’de IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Sabah saatlerinden itibaren aralıklarla silah seslerinin duyulduğu Kobani’de, öğleden sonra silah ve patlama sesleri iyice yoğunlaştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Kobani kenti ve çevresindeki çatışmalarda son üç günde en az 100 IŞİD militanının öldürüldüğünü duyurdu. Kobani’de çatışmaların başladığı 16 Eylül’den bu yana ölen IŞİD militanlarının sayısı 576’ya yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu