DünyaGündem

“Prens Charles’ın taç giyme töreninde Kuran okunmalı”

İngiltere’de Eski Anglikan Kilisesi Piskoposu Lord Harries’in İngiliz Kraliyetinin varisi ”Prens Charles’ın taç giyme töreninde Kuran okunmalı” açıklaması tartışmalara yol açtı.

Daily Mail gazetesindeki habere göre, Eski Oxford Piskoposu Lord Harries, Lordlar Kamarası’nda yaptığı konuşmada, İngiltere’deki Müslümanların toplum tarafından benimsendiklerini hissettirmek amacıyla taç giyme töreninin Kuran okunarak başlamasının yaratıcı bir davranış olacağını söyledi.

Piskoposun açıklamaları ise Anglikan Kilisesi’nin kendi gelenekleri ve kurumları içerisinde güveni kaybettiği gerekçesiyle sert bir dille eleştirildi.

Lord Harries, Lordlara yaptığı öneride, Kilise’nin kendi tarihi konumunda konukseverliği yerine getirmeye önderlik etmesi gerektiğini aktardı. Harries, geçen yıl Bristol Katedrali’nde dindar bir Müslüman olan yüksek rütbeli bir yetkilinin talebi üzerine Kuran’dan ayetler okunduğu örneğini vererek ”Bu Müslümanları içtenlikle kucaklayacak harika, yaratıcı bir uzlaşma davranışıydı” dedi.

Eski Piskopos, konukseverliğin prensibinin bir sonraki taç giyme töreni dahil olmak üzere tüm kamusal seremonilere etki etmesi gerektiğine inandığını söyledi.
Kraliçe 2. Elizabeth’in oğlu ve kraliyetin birinci varisi Prens Charles, bundan 20 yıl önce ”İngiliz monarşisinin inanç savunucusu” olmaktan çok ”inançların savunucusu” olarak görülmeyi istediğini açıklamıştı. Prens Charles, 2006 yılında da daha ”odaklı ve merkezi” olacağını düşündüğü çok inançlı bir taç giyme töreni istediğini söylemişti.

”CUMA NAMAZLARINDA DA KRAL İÇİN DUA EDİLSİN”
Geleneksel Hristiyanlardan ise Lord Harries’in açıklamalarına kınama geldi. Hristiyan Enstitüsü Düşünce Kuruluşu’ndan Simon Calvert, birçok insanın Hristiyan bir liderin, Hristiyan bir manastırda Hristiyan bir törende Kuran okunması fikrine şaşıracaklarını söylerken, Spectator dergisinin yardımcı editörü Douglas Murray, Lord Harries’in fikrini yanlış bulduğunu söyleyerek ”Eğer taç giyme törenine Müslümanlar eklenecekse o zaman Hinduların ve ateistlerin de eklenmesi gerekir. Böyle bir törende Kuran okunacaksa o zaman İngiltere’deki camilerde cuma namazlarında Kral ve Silahlı Kuvvetler için dua edilmeli” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu