Yaşam

Problem kelimesini kullanmak bile olumsuzluk katıyor

İlişkide mutluluğu yakalamak ve aşkın devamını sağlamanın problemler yerine ilişkinin güçlü noktalarına konsantre olmakta yattığı öne sürüldü. İlişki uzmanlarına göre başarılı olmak ve mutluluğu yakalamak sanıldığı kadar zor değil.

Partneriniz veya eşinizle aranızda bir problem olduğunda ne yapıyorsunuz? Probleme konsantre olup sorunu çözünceye kadar üzerinde  konuşuyor musunuz? Eğer bu saydıklarımızı yapıyorsanız, konuyu abartıyor ve daha da büyümesine neden oluyorsunuz demektir.

“İLİŞKİNİN EL KİTABI”NI YAZDI

“İlişkinin El Kitabı”nın yazarı George Pransky, ilişkide başarılı olmanın sırrının az konuşup çok dinlemekte olduğuna inanıyor. Pransky, düşük enerjiyle probleme odaklanmanın problemi daha da büyüteceğini söylüyor.

“PROBLEME ODAKLANMAYIN”

Pransky kitabında, “İlişkide mutluluk nasıl yakalanır ve aşkın devamı nasıl sağlanır?” sorusunu şöyle cevaplandırıyor: “Probleme odaklanmak büyük hata. Duygusal olarak zayıf  ve moraliniz bozukken düşüncelerinizin yatışması için bekleyin. İlişkide probleme odaklanmak ilişkiyi öldüren en büyük etken. Konu hakkında ne kadar fazla düşünürseniz ve reaksiyon gösterirseniz hiç alakalı olmayan başka sorunların çıkmasına yol açacaktır.

PROBLEM KELİMESİ BİLE KONUYA GÜVENSİZLİK KATAR

Başlı başına “Problem kelimesi bile konuya güvensizlik katacak. Eğer sorun olan konuyu düşünmezseniz, büyük ihtimalle bir çıkış yolu bulacaksınız. Bu aynı bir yaranın iyileşmesi sürecine benziyor. Nasıl kabuk tutmak üzere olan yarayı ellemiyor ve defalarca yaranın üzerini açmıyorsanız; ilişkide böyle. Yaranın iyileşmesi için en doğal ortamın sağlanması ve yaranın kendi kendine iyileşmesini beklemek gerekiyor. Eğer sürekli aynı sorunu düşünmeye devam ederseniz, çözümü görmeniz imkansız olacak. Sürekli aynı şeyi düşünür ve üzerinde odaklanırsanız, daha çok içine batarsınız. Burada yapılması gereken şey zihnin rahatlamasını ve çökkün duygu durumumuzun değişmesini beklemek. Bu şekilde rahatlayan zihin sayesinde taze bir ‘iç görü’ size doğru çözümü gösterecektir.”

PROBLEMİNİZİ FIRSAT OLARAK GÖRÜN

Pansky, ilişkisinde problem yaşayan çiftlere bir ay süreyle uygulayabilecekleri pratik çözümler içeren bir iyileşme programı öneriyor:

“Kendinizi duygusal olarak zayıf ve güçsüz hissediyorsanız problem hakkında konuşmaktan kaçının. Eğer iletişim kurmak zorunda kalırsanız, konuşmak yerine partnerinizi anlamaya çalışarak dinleyin ve kendizi onun yerine koymayi deneyin. Kendinizi her soruya hızla nefes almadan cevap verir halde bulursanız derhal  konuşmaya son verin. Öyle bir zaman gelecek ki, probleminiz kolayca konuşabilir hale gelecek. Eğer probleminize başka bir açıdan bakabilirseniz, sorunuz sorun olmaktan uzaklaşacak; öğrenmek ve gelişmek için bir fırsat olarak karşınıza çıkacaktır.”

EN ÖNEMLİSİ SEVGİ, BİRBİRİNE GÜVEN VE SADAKAT

Londra sokaklarında mikrofon uzattığımız çiftler ise başarılı ilişkilerindeki sırrın “sevgiö ve en önemlisi ise ‘birbirine güven’ ve ‘sadakat’ olduğunu söylediler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu