Kıbrıs

Rumlar Eşit Statüyü Kabul Etmiyor – BRTK

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili ve Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) marjında gerçekleşen Kıbrıs Kolaylaştırıcılar Grubu Toplantısı’nda Rum heyetinin İsviçreli moderatörün önerisini reddettiğini açıkladı.

Hasipoğlu, Cenevre’de gerçekleşen PAB 148. genel kurul toplantısına katılarak KKTC’yi temsil etti. Temaslarıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Hasipoğlu, diğer ülkelerin vekilleriyle görüşüp KKTC’nin haklı davasını anlattığını ve lobi yaptığını belirtti.

TBMM heyetiyle yaptıkları görüşmeler sonrasında atılacak adımları planladıklarını ifade eden Hasipoğlu, Azerbaycan ile ticaret ve iş birliği konularını ele aldıklarını ve ilişkilerin arttığını dile getirdi.

Hasipoğlu, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve uluslararası eşit statü talebinin makul ve doğru olduğunu vurgulayarak, Rumların retçi tutumunu objektif bir şekilde dile getireceklerini belirtti.

Sonuç olarak, Rum kesiminin retçi tavrının KKTC’nin uluslararası eşit statü talebini haklı çıkardığını söyleyen Hasipoğlu, Kıbrıs konusunda görüşmelerin devam edeceğini ve haklı davalarını savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu