DünyaGündem

Rusya, Abhazya’yı ‘himayesine’ aldı

RUSYA, 2008’de Gürcistan’la savaşın ardından bağımsız devlet olarak tanıdığı Abhazya ile ‘İttifak ve Stratejik Ortaklık Anlaşması’ imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba ile birlikte Soçi’de imzaladığı anlaşma ‘Kırım’dan sonra yeni bir ilhak mı’ sorusuna neden olurken anlaşmada Abhazya’nın tanınması yönünde Moskova’nın çaba göstereceği taahhüdü dikkat çekti.

Beş yılda bir yenilenecek şekilde 10 yıllığına imzalanan anlaşmaya göre Rusya, Abhazya’nın uluslararası kuruluşlara üye olabilmesi için çaba harcayacak. Taraflardan birine saldırı olursa diğeri bunu kendine yapılmış sayıp her türlü yardımı yapacak. Rusya ve Abhazya bir yıl içinde ortak savunma birliği oluşturacak. Abhazya ordusu 3 yıl içinde Rusya tarafından modernize edilecek. Abhazların Rusya vatandaşlığına geçme prosedürü kolaylaştırılacak. Halihazırda Abhazya nüfusunun önemli bir kısmı Rusya pasaportu taşıyor.
Abhazya’da muhalefet, “Buna ortaklık anlaşması denilemez. Anlaşma Rusya’yı Abhazya’nın patronu haline getiriyor” diye diye tepki gösterdi. Gürcistan ise Rusya’yı Abhazya’yı ilhak etmeye çalışmakla suçladı. AB, “Anlaşma Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukukun ihlali” eleştirisini yöneltirken NATO’dan “Anlaşmayı tanımıyoruz” tepkisi geldi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu