GündemKıbrıs

Saner:”GSM Operatörlerine sürekli zam hakkı verildi”

UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, özelleştirmelerle ilgili güncel konuşma yaptı.

Saner, ülkedeki GSM operatörlerinin yapılan sözleşmelerle özelleştirildiğini kaydederek, CTP-BG’nin “özelleştirmelere karşıyız” demesine rağmen özelleştirmeleri uyguladığını savundu.

Yapılan sözleşmenin 12’nci maddesine göre zamların 6 ayda bir değil, her ay yapılabilmesine imkân verildiğini belirten Saner, hükümeti bu konuyu açıklamaya çağırdı.

Saner kendi hükümet dönemlerinde de zam yapıldığını ancak 6 ayda bir değil 2 senede birle kısıtlandığını dile getirerek, mevcut durumda halkın önceki yıllara göre daha az konuşup daha fazla fatura ödediğini söyledi.

Şu anda yaşanan sorunların sözleşmedeki maddelerden kaynaklandığını anlatan Saner, hükümetin konuyla ilgili icraatlarını eleştirdi.

Bilişim Teknoloji ve Haberleşme Kurulu’ndan (BTHK) gerektiği gibi faydalanılmadığını savunan Saner, ilgili yasa gereği BTHK’da bir hükümet bir de muhalefet temsilcisi olduğunu, bu temsilcilerin yazdığı raporda GSM operatörleri konusunda izlenmesi gereken yolun anlatıldığını söyledi.

Kendileri hükümette iken eleştirilerin yağmur gibi yağdığını, ancak şimdi muhalefette olduklarını ve eleştiri yaptıklarında kabul görmediğini söyleyen Saner, özelleştirilen şirkete sözleşme ile zam hakkı sağlandığını belirtti.

Saner, Yenidüzen gazetesinde bu konuya ilişkin çıkan haberlere de değinerek, haberlerde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy’un bu zamların yerinde olmadığını söylediğini, BTHK başkanının da onaylamadığı bu zammın nasıl halka yansıtıldığını sordu.

Türkiye’de operatörlerin kullandığı tarife ile KKTC’de kullandığı tarife arasında uçurum olduğunu savunan Saner, hükümetin “ülkeyi idare ettiğini sandığını” ileri sürdü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu