GündemTürkiye

Saray’ın ilk resepsiyonu öğretmenlere

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Amerika’nın Müslümanlar tarafından keşfedilmesi tartışmalarıyla ilgili olarak “Biz aslında bunu kaynak olarak Prof. Fuat Sezgin hocamızın kaynağından alarak söylemiştik. Şimdi bir akademisyen arkadaşımız da daha derli toplu farklı bir eseri ortaya koyacak. Bunların içinde Çinli olup Müslüman olan akademisyenler de var, buraya gidenler de var” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki ilk resepsiyonu öğretmenler onuruna verdi. Daha önce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verilecek ilk resepsiyon Ermenek’te yaşanan maden faciası nedeniyle iptal edilmişti. Resepsiyonda öğretmenlere hitap eden Erdoğan özetle şunları söyledi:

Öğretmen denilince aklımıza aşk gelir

“Öğretmenlik tarihin her döneminde zorlukla, mücadeleyle, tahammülle ve en önemlisi sabırla anılan bir meslek olmuştur. Öğretmen dediğimizde aklımıza ilk önce aşk gelir, sevda gelir, fedakarlık gelir. Öğretmenlerimiz doğudan batıya, güneyden kuzeye ülkemizin her coğrafyasında, her iklimde can siperhane gayret sarfediyorlar. Bu memleketin çocuklarını ilimle, bilgiyle buluşturuyorlar. İnanın bu çaba sadece para için yapılmaz, yapılamaz. Onun için bir aşktır, onun için bir sevdadır. Sadece maddi gerekçelerle bu açıklanamaz. İçlerinde merhamet, vicdan, adalet duygusu olmayan, milletinden, devletinden, insanından aldıklarını kat kat yine bu ülkenin çocuklarına aktarma kaygısı taşımayanlar öğretmen olamaz. Bu yüzden bu necip milletin, bu köklü medeniyete sahip milletin yükselmesi, hakkı olan mümtaz yerlere gelebilmesi ancak okul sıralarından, öğretmenlerin o şefkatli yüreklerinden geçer. Biz şefkatin, merhametin medeniyetiyiz. Tarihin her döneminde bu toprakların üzerinde yaşayan insanlar dini, dili, kültürü farklı olsa da bir ve beraber olmayı başarabilmiş, aynı hedefe, aynı geleceğe yürümüştür. Anadolu’nun mayasındaki bu büyük kaynaşmanın eşine ender rastlanan buluşmanın kardeşlik ikliminin doğmasından öğretmenlerimizin takdir edilecek payı bulunuyor.

15 bin öğretmen daha atanacak

Neticelerini uzun vadede alacağımızı bildiğimiz halde milletimizin istikbali adına en büyük yatırımları eğitime yaptık. Bütçede en büyük payı birinci sırada eğitimi ayırdık. Osmanlı döneminden kalanlar dahil Türkiye’de 79 senede 346 bin derslik inşa edilmişken, bize buna sadece 12 yılda 234 bin 473 yeni derslik yapmayı başardık. 81 vilayetimize, anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye, üniversiteye kadar çok sayıda eğitim kurumu kazandırdık. Yurtlarıyla, pansiyonlarıyla, spor salonları araştırma merkezleri, kütüphaneleriyle asırları etkileyecek altyapı yatırımları yaptık. Hiçbir öğrencinin, velinin eğitim ile arasında engel omasın diye kitapları ücretsiz dağıtmak gibi, burs ve kredi imkanlarını arttırmak gibi şartlı nakit transferleri gibi destekler sağladık. Teknolojik imkanları tüm okullarımıza, öğrencilerimize ulaştırmaya başladık ve bu noktada adeta bir sessiz devrim gerçekleştirdik. Devletimizin her türlü imkanını, öğrencilerimize, geleceğimiz olan yavrularımıza sarfediyoruz. Bütün bu yatırımların eğer öğretmen yoksa hiçbir anlam ifade etmez. Bu sene ağustosta ciddi bir öğretmen ataması yaptık. Bugün(dün) Başbakanımız açıkladı. Ocak ayında 15 bin öğretmen ataması daha yapılıyor.

Davet edilen öğretmenler puanla seçildiler

81 ilden davet edilen 204 öğretmen “kıyafet ve manevi davranış” kriterleri içeren 100 puanlık bir “değerlendirme” ile seçildi. Milli Eğitim Bakanlığı Ankara’ya gelecek öğretmenlerin seçimi için Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği kapsamında il milli eğitim müdürlüklerinde “Mesleki Değerlendirme  Komisyonları” kuruldu. Komisyonlar öğretmenleri değerlendirme formu hazırladı. Mesleki kıdemlerinin en az 5 yıl olması son 3 yıl içinde maaş kesimi ve ağır ceza almamış olmaları koşulu getirildi. Öğretmenler için, “Tutum, değer ve davranışları” 30, “Eserleri” 20, “Projeleri” 20, “Ulusal ve uluslararası makaleleri” 15, “Lisansüstü eğitimleri ve yabancı dil seviyeleri” de 15 puan üzerinden değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu