GündemSpor

Şenol Güneş: Futbolcular haddini bilecek

Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) Elemeleri’nde Türkiye’nin Kazakistan’ı 3-1 yendiği maç öncesi Volkan Demirel’in kale arkası tribünündeki taraftarlarla gerginlik yaşadıktan sonra sahayı terk etmesine ilişkin, “Bir oyuncuya küfredilmesini, hakaret edilmesini doğru bulmuyorum çünkü onlar sanatçıdır, onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Onların da sorumluluklarını bilerek hareket etmeleri gerekir” dedi.

Kentteki bir otelde basın mensuplarıyla yemekte bir araya gelen Güneş, göreve geldiği ilk günden beri basın mensuplarının yakın ilgisiyle karşılaştığını, bunun mutluluğunu yaşadığını söyledi. Sporun sevgi, barış ve kardeşlik olduğunun unutulmamasını isteyen Güneş, spor yapan kişilerin de zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olmaları gerektiğini kaydetti. Bir gazetecinin, “A Milli Takım kalecisi Volkan Demirel, dün akşamki Kazakistan maçı öncesinde sahada ısınırken taraftarlarla bir diyalog yaşadı ve sahayı tek etti. Bu olayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine Güneş, şu yanıtı verdi:

“Dünkü olay başlı başına bir olay. Bir oyuncuya küfredilmesini, hakaret edilmesini doğru bulmuyorum çünkü onlar sanatçıdır, onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Onların da sorumluluklarını bilerek hareket etmeleri gerekir. Ben milli takım antrenörüyken o takım benim değil hepimizindi. Şimdi de hepimizin. Görev yapan da yapmayan da geçici olduklarını bilmeliler. ‘Yetki bende güç de bende istediğimi yaparım’ derse, toplum da sizi itici olarak bulursa o zaman doğru olmaz. Onların yaralanması, bizim yaralanmamız demek. Çünkü beni temsil ediyor, kulüpleri temsil ediyorlar.”

Güneş, “Bursaspor uzun bir zaman sonra A Milli Takıma 4 oyuncu verdi. Bunun sizde bir sırrı var mı?” sorusuna karşılık şunları kaydetti:

“Ben küçüklüğümden beri Bursaspor’u biliyorum. Mesut, Ersel dönemi çok gündemdeydi. Şahıslar önemli ama Bursaspor daha önemli. A Milli Takıma 4 oyuncu gönderdik. Ben bunun daha fazla olmasını istiyorum ve bekliyorum. Ama şu an için erken. Ben oyuncularımın milli takıma daha donanımlı gitmelerini isterim. İyiler ama gidip gelmelerini istemem. Daha donanımlı olmalılar, milli takım markalaşmalı. Milli takım tepede bu nedenle her şeyi donanımlı olan oyuncuların olması lazım. Teknik, taktik, sosyal ilişkiler bakımdan örnek olmalılar. Geri geldiklerinde de takımlarında daha iyi oynamalılar. Ben onu bekliyorum. Dün itibarıyla olumlular ama daha yeterli değiller. Yapacakları var. Bizden gidecek oyuncular var ama bu temennidir, dikte değildir. Milli takımın bir antrenörü var, seçimi de o yapacaktır. Biz sadece gurur duyarız.”

Aziz Yıldırım’ın açıklamaları

Deneyimli teknik adam, “Geçen hafta içinde Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın hakemlere karşı bir çıkışı oldu. Bu söylemler, önümüzdeki hafta Fenerbahçe ile yapacağınız maçta hakemleri ön plana çıkartıyor. Bu konuda bir rahatsızlık hissediyor musunuz?” şeklindeki soruyu ise şöyle cevapladı:

“Çok doğru bir tespit. Maalesef bu gelenek haline geldi. Bu tip açıklamalar, geçen maçlara değil, gelecek maçlara yapılan yatırımdır, güç gösterisidir. Sizin ülkede güçlü görünmeniz hiç kimsenin umurunda değil. Sizin gücünüzü iyi kullanmanızın herkes için önemi var. Yani seyirci, ekonomi, sosyal, lobi, taraftar, kulüp gücü, her şeyi arkanıza alabilirsiniz ama yarın bunların hepsi gidebilir elinizden. Ben burada Bursaspor unvanı ile konuşuyorum. Bursaspor unvanı olmasa da aynı şeyi söylüyorum. Benim o kimliklerim, unvanlarım, başkaları üzerinde tahakküm yapacaksa Allah göstermesin… Çünkü o vicdan rahatsızlığı ile yaşayamam. Dolayısıyla, hakemlerle ilgili zaman zaman bizim de eleştirilerimiz oldu. Hakemler maalesef baskı altındalar, güvensizlik içindeler. Bunun devam ettiğini düşünüyorum.”

“Son hadise bence şık olmadı, Kulüpler Birliği toplantısındaki o açıklamayı doğru bulmuyorum” diyen Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiç ona gerek yok, gereğini yaparsınız. Yani ‘basamazsın, basarım, bastım’ bu kelimelerin kullanılması bile çok çirkin. Federasyon geminin kaptanıdır. Her türlü yaptırım hakkına sahip olmalı. Onun için gerekirse kanun çıkarılmalı, etkin olunmalı. Bu söylemler yanlışsa gereğini yaparsınız, gündeme gelip de bir daha onun için toplantı yapmazsınız. Bunun için toplanılmaz, bu toplanmak yanlış söylemi olduğu kişiyi büyütür, güçlendirir ve öyle de oldu zaten. Dediğiniz de doğru, bir sonraki maça yatırım yapmaktır. Hakemlerin insanların bu tür baskılar altında eğilmesi de karakterlerin zayıflığını gösterir. İnşallah öyle olmayacaktır.”

Güneş, yönetim kurulu kararıyla kadro dışı bırakılan kaptan İbrahim Öztürk, Ferhat Kiraz ve Aydın Karabulut’un affedilmesinin gündemde olup olmadığıyla ilgili yöneltilen bir soruya da şu an için bu oyuncularla alakalı böyle bir düşüncelerinin bulunmadığını söyledi. Şenol Güneş, ara transfer döneminde takıma katkısı bulunan hiçbir oyuncuyu satmayı düşünmediklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu