GündemTeknoloji

SpaceX’den tarihi roket denemesi

SpaceX firması ‘Falcon 9’ isimli roketi uzaya gönderdikten sonra fırlatıldığı yerde okyanus üzerine kurulan platforma geri indirmeyi deneyecek.

Florida’nın kuzeyindeki NASA üssünden TSİ 13.20’de fırlatılması beklenen roket Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 6 astronota malzeme taşıyacak. Bu görevin ardından ise dünyaya geri dönerek güvenli iniş gerçekleştirmeyi deneyecek.

DÜŞMEYE DEĞİL HASARSIZ İNİŞE PROGRAMLI

Bugüne kadar uzaya fırlatılan roketlerin tamamı, taşıdıkları uzay aracından ayrıldıktan sonra dünyaya düşmek üzere dizayn ediliyordu. Roketler atmosfere girdiğinde yanarak ya da okyanusa çarparak yolculuklarını tamamlıyordu. Böylece roketlerin yapımında harcanan milyonlarca dolar da yanarak kül oluyordu.

Falcon 9 görevi başarıyla tamamlayıp hasarsız bir iniş gerçekleştirebilirse ’yeniden kullanılabilir roketler’ üretilerek uzay yolcuğunda boş yere harcanan milyonlarca doların önüne geçilecek.

ROKETİN YÜZDE ELLİ ŞANSI VAR

California merkezli SpaceX firması bu projeyle roket endüstrisinde öncülüğe soyundu ancak görevin başarıyla tamamlanacağı konusunda büyük şüpheler var. Şirketin sahibi milyarder internet girişimcisi Elon Musk önceki açıklamalarında roketin yüzde elli şansı olduğunu belirtse de önceki gün bu açıklamasının oldukça iyimser bir tahmin olduğunu itiraf etti.

DAHA ÖNCEKİ İNİŞ DENEMELERİ

Şirket daha önce yaptığı iki testle Falcon 9 roketinin suya yumuşak bir iniş yapmasını denedi. Bu testlerde roketin iniş sırasında hızını azaltabildiği ve iniş takımlarının açıldığı görüldü. Testlerin sonunda roketin yan yattığı ve okyanusa çarparak durduğu bu sebeple rokette hasar oluştuğu açıklanmıştı.

Ayrıca platforma iniş yapmanın suya inmekten çok daha zorlayıcı olduğu biliniyor. Falcon 9 şirketin logosunu taşıyan platforma indirilmeye çalışılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu