GündemKıbrıs

Tel-Sen:”Kaymakamlıklarından yardım toplama izni talep ediyoruz”

TEL-SEN Başkanı Tamay Soysan, Sendika Yönetim Kurulu’nun, kaymakamlıklara başvurarak Telekomünikasyon Dairesi’ni ayakta tutabilme adına yardım toplanması için izin talebinde bulunacağını açıkladı.

Soysan tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Tel-Sen Yönetim Kurulu 2015 yılı bütçe tasarısında Telekomünikasyon Dairesi’ne aktarılması öngörülen kaynağın projenin hayata geçirilmesine ihtiyaç duyulan kaynak miktarı durumuna getirilmemesi halinde halka gitme ve halktan yardım toplayarak bu projeyi hayata geçirme kararlılığında olduğunu dün kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu konuda her türlü eylem hazırlığını tamamlamış durumdayız” ifadesine yer verdi.

Soysan, önümüzdeki günlerde bir dizi eylem başlatacaklarını, Telekomünikasyon Dairesi’nin gelişmesi verdiği hizmet kalitesinin artırılması için üzerlerine düşen ne varsa yasal haklarını kullanarak yapacaklarını belirtti.

Soysan, “Gerekirse dileneceğiz ama direneceğiz demiştik ve bilinmesini isteriz ki dileneceğiz ve sahip çıkacağız” dedi.

Bu bağlamda Tel-Sen Yönetim Kurulu’nun, Kaymakamlıklara başvurarak Telekomünikasyon Dairesi’ni ayakta tutabilme adına yardım toplanması için izin talebinde bulunacağını belirten Soysan, “Her bölgede yapılacak çember ve pankartlı eylemlerden sonra çalışanlarla birlikte o bölgenin Kaymakamlığına yürünecek ve gerekli izin talebi için başvuru yapılacaktır” ifadesini kullandı.

Telekomünikasyon Dairesi çalışanlarının, halka kaliteli hizmet sunma adına gerekli projeyi hazırladığını belirten Soysan, iki yıldır bütçeden kaynak aktarılarak projenin hayata geçmesini beklediklerini, projenin çağdaş teknolojinin halka sunulmasını sağlayacağını kaydetti.

Soysan, şöyle devam etti:

“Geçen yıl bu proje ile ilgili bütçeden hiçbir kaynak aktarılmazken bu yıl hazırlanan bütçe tasarısında bir kaynak aktarılmış gözükse de aktarılan kaynak sadece ve sadece sözde kalacak bir kaynak olarak gözükmektedir. Aktarılan kaynağa bakıldığında projenin hayata geçmesi yerine geçmemesi hedeflenmiş olarak gözükmektedir”

Elektronik Haberleşme Yasası’nda son yapılan değişik de göz önüne aldığında, Telekomünikasyon Dairesi’ne 2015 yılı bütçesinden kaynak aktarılmamasını veya yeteri kadar kaynak aktarılmamasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Soysan, üzerlerine düşeni yapacaklarını belirtti.

Bütçe görüşmelerinde, daire tarafından hazırlanan FTTx  projesine ayrılan kaynakla ilgili olarak gerekli iyileştirmenin yapılması ve yeterli kaynağın aktarılmasının sağlanması hususunda Ekonomi, Maliye, Plan ve Bütçe Komitesi üyelerinin gerekli hassasiyeti göstermesini istediklerini belirten Soysan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy’dan da aynı tavrı beklediklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu