Kültür Sanat

Teveccüh Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Teveccühünüz Ne Demek?

Teveccüh Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Teveccühünüz Ne Demek?

Nezaketten dolayı kullanılan ve günümüzde hala değerlendirilen önemli sözcüklerden biridir. Böylece bir iltifat yapılmak istendiği zaman tek kelime eşliğinde kolayca bunu gerçekleştirme şansı elde edilir.

Teveccüh Ne Demek?

Yapılan bir iltifata aynı şekilde karşılık vermek için kullanılan kelimeye teveccüh denir. Genelde güzel bir karşılık geldiği vakit teveccühünüz biçiminde kullanılan bir sözcüktür. Yani asıl siz öylesiniz ya da iltifatı aynı şekilde karşılık verdiğini göstermek şeklinde öne çıktığını ifade etmek mümkün. Eskiden daha çok kullanılan bir kelime olmasının yanı sıra, günümüzde hala kullanılan sözcükler içerisinde yer alır.

Teveccüh TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu kapsamında bakıldığı zaman teveccüh kelimesi, bir iltifata karşı verilen sözcük olarak değerlendirilir. Türkçe üzerinden ise ‘o sizin güzelliğiniz ya da asıl siz öylesiniz’ gibi anlamlar dahilinde kullanılan bir sözcüktür. Bu sayede karşılıklı olarak güzel iltifatlar tek bir kelime ile beraber kolayca gerçekleştirilir.

Teveccühünüz Ne Demek?

Teveccüh kelimesi taşımış olduğu anlamı doğrultusunda daha çok teveccühünüz sözcüğü üzerinden değerlendirilir. Bir kişi güzel bir iltifat gerçekleştirdiği vakit, karşıdaki kişi teveccühünüz şeklinde bir karşılık verir. Sonuç olarak karşılıklı olarak kişi ya da kişiler birbirlerine güzel sözler iletmiş olurlar. Çok olmasa bile günümüzde hala değerlendirilen, taşıdığı anlam üzerinden kullanılan sözcüklerden biridir.

‘’Bugün çok şıksınız. Teşekkür ederim Teveccühünüz.’’

Yukarıdaki örnek cümle de olduğu gibi çok şık olduğunu söyleyen bir kişiye karşı, aynı şekilde onun da şık olduğunu anlatmak amaçlı teveccühünüz kelimesi kullanılır. Sonuç olarak ise yapılan bir iltifata karşı güzel bir karşılık verilmiş olur. 

Tez Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Tez Nasıl Hazırlanır?

Tez Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Tez Nasıl Hazırlanır?

Kaynak : NTV/CNN

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu