Kıbrıs

“Türk-AB İlişkilerinde Kıbrıs Sorununun Gündeme Getirilmesi Reddedilecek” – BRTK

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 17-18 Nisan’da düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nin sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakanlık, AB ile ilişkilerde ilerleme kaydedilmesi durumunda Kıbrıs sorununun bu ilerlemelerle ilişkilendirilmesine karşı olduklarını belirtti. Ayrıca, AB’nin Türkiye’ye yönelik adımlarının hızı ve düzeyine göre diyaloğun süreceğini ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, AB’ye karşı tutumunun net olduğunu vurgulayarak, Türkiye-AB ilişkilerinin sadece Kıbrıs meselesine endekslenmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Açıklamada, AB ile yapılan işbirliğinin karşılıklı fayda sağlamaya yönelik olması gerektiği ve Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki kararlılığının devam ettiği vurgulandı.

AB Komisyonu’nun Türkiye’ye yönelik tavsiyelerine ilişkin somut karar alınamamasının eleştirildiği açıklamada, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin Kıbrıs sorunundan bağımsız ele alınması gerektiği ifade edildi. Türkiye’nin AB üyeliği konusunda kararlı olduğu belirtilirken, işbirliğin karşılıklı anlayış çerçevesinde olacağı ve AB’nin Türkiye’ye yönelik adımlarının bu doğrultuda değerlendirileceği kaydedildi.

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu