EğitimKıbrıs

Türk Yıldızları GAÜ’de sevenleri ile buluşuyor

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 30’uncu akademik yılını kutladığı 2014-2015 akademik yılında KKTC’nin kuruluşunun 31’inci yıılınıjn kutlanacağı 15 Kasım törenleri için adaya gelecek olan Türk Yıldızları Ekibini sevenleri ile buluşturuyor.

Konuyl ailgili GAÜ’den yapılan açıklamada, 13 kasım 2014 Perşembe günü saat 10:15’te GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüsü Millenium Senato Konferans salonunda gerçekleşecek olan söyleşide, Türk Yıldızları’nın değerli pilotları sevenleri ile buluşacağı bildirildi. Ayrıca, gerçekleşecek olan söyleşiye tüm halkın katılabileceği belirtildi.

Türk Yıldızları Akrobasi timinin tarihcesi aşağıdaki gibidir:

1971-1992 yıllarında sürekli faaliyet gösteren bir akrotim teşkil edilmemiştir. 20 yıllık bir aradan sonra tekrar bir akrotim ekibi oluşturma kararı alan Türk Hava Kuvvetleri 1992 yılında projeyi hayata geçirmek için faaliyetlere başlamıştır. Hv.K.K. Hv.Org. Halis BURHAN’IN direktifleri gereğince bir akrotim kurulması için 1992 yılında çalışmalara başlanmış ve Konya 3’üncü Ana Jet Üs 132’nci Silah Taktikler ve Standardize Filo Komutanlığı bünyesinde bir akrotim kurulması için 11 Eylül 1992 tarihinde onay alınmıştır. Kuruluş ve inceleme çalışmaları hızla devam ederken 132’nci Filo bünyesinde dörtlü NF-5 kolundan oluşacak şekilde bir akrotimin kurulması emri de 7 Kasım 1992 tarihinde yayımlanmıştır. Bu arada, akrotimin çekirdeğini oluşturacak ilk dört pilotun seçimi de yapılmıştır. Akrobasi uçuş planı ve ayrıntılı uçuş planının hazırlanıp Hv.K.K.Hv.Org. Halis BURHAN’IN onayına sunulmasının ardından ilk akrobasi eğitim uçuşları başlatılmış, ekibin yurt içinde ve yurt dışında aldığı bu eğitim Ocak 1993’te tamamlanmıştır.

1993’te ikili eğitime başlanmış ve yapılması tasarlanan akrobasi hareketleri denenerek, beş sortilik bir uçuş sonunda istenen sonuca ulaşılmıştır. Daha sonra sağ ve sol kanat uçucularının eğitimine başlanmış ve dörtlü eğitime geçilmiştir. Bu arada, akrotimde görev alan personelin bir bölümü de konu hakkında incelemelerde bulunmak üzere İngiltere, Kanada ve İtalya’ya gönderilmiştir. Akrotim görevinin daha fazla emniyet ve etkinlikle yerine getirilmesi amacıyla, duman sistemi ve uçakların boyanması başta olmak üzere, NF-5 uçağı üzerinde yapılacak uçuş emniyetini arttırıcı tadilatlar için, 27 Nisan 1993 tarihinde bir çalışma başlatılmıştır. Çalışmalar sürerken, 1993 yılı Hv.K.K.lığı Atış Yarışmaları’nın kapanış günü olan 18 Haziran 1993 tarihinde Ankara Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında Türk Yıldızları akrotimi devlet büyükleri ve diğer konuklara dörtlü olarak ilk resmî gösterisini yapmıştır.

Bu gösteri ardından “Filo” statüsü kazanan Türk Yıldızları“Dünyanın en genç süpersonik akrobasi takımı” olarak kendinden söz ettirmeyi başarmıştır. Ağustos 1993’te Eskişehir 1’inci Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığınca uçak tadilat ve boya faaliyetleri başlatılmıştır. Bu süreçte beşli ve altılı kol uçuşu eğitimlerine de başlanmıştır.

Türk Yıldızları akrotimine tahsis edilen dokuz adet NF-5 ve bir adet NF-5 B uçağında yapılan tadilat ve değişiklikler Temmuz 1994’te bitirilerek birliğine teslim edilmiştir. 5 Ekim 1994 tarihinde Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı F-16 aktivasyon törenleri ile Ankara’da 29 Ekim 1994’teki Cumhuriyet Bayramı törenlerinde gösteri uçuşu yaparak kamuoyuna tanıtılmıştır. Türk Yıldızları Eskişehir’de icra edilen Distant Thunder-95 Tatbikatı’nın 20 Nisan 1995 tarihindeki gözlemci gününde yerli ve yabancı konuklara ilk yedili gösterisini yapmıştır.

Türk Yıldızları 100’üncü gösterilerini 29.10.2000 tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk Kültür Merkezi / Ankara’da sergilemişlerdir. 2003-2004 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda gösterinin etkinliğini arttırmak maksadı ile gösteri paketini sekizli kola çıkarmak maksadıyla çalışmalara başlanmıştır. Türk Yıldızları sekizli paket olarak ilk gösterisini 30.03.2004 tarihinde Konya’da gerçekleştirmiştir. Türk Yıldızları 200’üncü gösterilerini 03.07.2004 tarihinde Rize’de, 300’üncü gösterilerini 05.08.2008 tarihinde Florennes / Belçika Uluslararası Hava Gösterileri’nde sergilemişlerdir.

134’üncü Akrotim Filo Komutanlığı şu anda bünyesindeki on pilot, bir basın ve halkla ilişkiler subayı, yedi yer destek astsubayı ve 1 subay 10 astsubaydan oluşan bakım ekibi ile gösterilerine devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu