Kıbrıs

Türkiye Kıbrıs atağına hazırlanıyor

AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yarınki Atina ziyaretine öncesinde KKTC’ye ziyarette bulunarak, AB çerçevesinde atılacak ortak adımlar konusunda temaslarda bulundu.

Bozkır, İtalya ve İngiltere başbakanları, Litvanya cumhurbaşkanı ve AB’den 3 komiserin de Ankara’ya geleceğine dikkat çekti. Bozkır başkent Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesinde “AB ülkeleri ile birçok temasımızın olacağı yoğun bir takvime giriyoruz. Kıbrıs müzakere süreci ve Türkiye’nin AB müzakere sürecindeki son durumumuzu gözden geçirmek ve atacağımız ortak adımları saptamak üzere adaya geldim” dedi.

BARBAROS KALACAK

Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türklerin haklarını dikkate almayarak doğal kaynaklarla ilgili çalışmaları sürdürmesinin, hem haklılık ilkesine, hem de uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Bozkır, KKTC’nin talebi devam ettiği sürece Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin doğu Akdeniz’de araştırmalara devam edeceğini söyledi. Bozkır, fasıl açmak için Kıbrıs müzakere süreci unsurların Türkiye’nin AB müzakere sürecine aktarılmasını 8 yıldır kabul etmediklerini vurguladı. AB Bakanı, “Biz bütün fasılları açtık, 14’ünü tamamladık. 17 başlık Kıbrıs başta olmak üzere siyasi nedenlerle bloke ediliyor. Açarlarsa memnun oluruz, açmazlarsa biz yolumuza devam ediyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu