KıbrısTürkiye

Türkiye’nin sondajı çalışmalarına yakın takip

Rum basını, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol-doğalgaz sondajı yapmak üzere platform kiralamak veya satın almak yönündeki faaliyetleriyle ilgili haberler yayınlamaya devam ediyor.

Rum basını, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol-doğalgaz sondajı yapmak üzere platform kiralamak veya satın almak yönündeki faaliyetleriyle ilgili haberler yayınlamaya devam ediyor.

Alithia; “Türkiye: Platform İçin Romanya İle Görüşmeler” başlığını kullandığı ve “Proto Thema” isimli Yunan gazetesinden iktibas ettiği haberinde, Türkiye’nin Romanya ile petrol sondaj platformu satın almak veya iki yıl içerisinde böyle bir platform inşa etmek konusundaki görüşmelerinin ileri aşamada olduğunu yazdı.

Romanya ve Azerbaycan’ın Türkiye’nin, kendi hidrokarbon sondaj platformunu inşa etmek için teknik bilgi edinme konusunda başvurduğu iki ülke olduğunu aktaran gazete, Azerbaycan’ın, Yunan hükümeti ile arasında geliştirdiği iyi ilişkiler nedeniyle Türkiye ile bu konuda anlaşma imzalamakta isteksiz göründüğünü, ancak Romanya için aynı şeyin söz konusu olmadığını belirtti.

Romanya’nın, özellikle Karadeniz bölgesindeki Türk tezlerini açıkça destekliyor göründüğü ve Türkiye Enerji Bakanlığı’nın platform inşası için 1,5 milyar dolar ayırdığı vurgulanan haberde, Yunan Dışişleri ve Savunma bakanlıklarının gelişmeleri yakından takip ettiği ve Türk hareketlerinin sözde “Rum ve Yunan MEB’lerinde ve Meis Adası’nın güneyindeki gerilimi artıracağına inandıkları” kaydedildi.

Daha önce de Simerini gazetesi, Türkiye’nin Azerbaycan ile bir platform konusunda anlaştığını,  Azerbaycan’ın ikinci bir platformu Türkiye’nin emrine vermeye hazır olduğunu yazmış, hatta iki platformun isimlerini de açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu