Dünya

Ukrayna’daki ayrılıkçı seçim sonrası eller tetikte

Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve dün işgal altındaki topraklarda kendi liderlerini belirlemek için seçim gerçekleştiren ayrılıkçı Donetsk ile Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bu hamleleri, Ukrayna’nın doğusunda savaşın her an yeniden başlayabileceği sinyali olarak algılandı.

Şaibeli seçimler sonucunda Rusya yanlısı Donetsk lideri Aleksander Zaharçenko yüzde 80, Lugansk lideri İgor Plotnitskiy ise yüzde 63 oy alarak resmen başkan ilan edilmiş oldu.

Ayrılıkçı bölgelerin sandık yoluyla merkez Kiev’den ayrı devlet olduklarını kanıtlamaya çalışmaları 5 Eylül ateşkes anlaşmasını tehlikeye soktu. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Kiev’den sert açıklama yaparak, “İşgal altındaki bölgelerde bir grup militanın sokakta tanklarla, elinde silahlarla serbest ve demokratik seçimden bahsetmesinden daha abes bir durum olamaz. Halkın iradesi gibi gösterilmeye çalışılan sözde seçimi biz tanımıyoruz. Ayrılıkçıların bu davranışı 5 Eylül’de Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te imzalanan ateşkes anlaşmasının çöpe atılması anlamına da geliyor. Rusya’nın ayrılıkçıların seçimini tanımayacağını ümit ediyorum” dedi.

Ancak Poroşenko’nun Rusya’dan beklentisi boşa çıktı. Bu sabah Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabı üzerinden yayımladığı mesajda, “Donetsk ile Lugansk bölgelerinde yerel halkın yüksek katılımıyla iyi sayılabilecek bir organizasyonla seçimler gerçekleşmiştir. Rusya, Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde yaşayan halkın seçimine saygı duyuyor. Yönetici olarak seçilen kişiler biriken problemleri çözmek için gerekli yetkiyi halktan almış bulunuyor” satırları okundu.

Ayrılıkçı seçimin Ukrayna’daki gerilimi artırdığı ABD tarafından da dile getirildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mark Stroh, tedirgin edici bir açıklama yaparak, “Rus askeri birlikleri tekrar Ukrayna sınırına yığınak yapmaya başladı. Rusya yönetimini yasadışı seçimi gerekçe göstererek Ukrayna’nın doğusuna yeni askeri birlik ve mühimmat sokmaması için uyarıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu