Türkiye

Uzlaşma sağlanmıştı: 6’lı masada sorunlar aşıldı mı?

Hatta Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcılığı formülüne karşı çıkan Ali Babacan’la tartışmış. “İstiyorsanız masadan kalkayım” diyen Akşener’i araya giren Davutoğlu yatıştırmış. Masa ikinci kez devrilme tehlikesini böylece atlatmış. Ama tartışma salon dışına taşmış. Bir ara masa yine dağılacak endişesi yaşanmış. Akşener’in, “Yeter” diye bağırması salon dışındaki görevliler tarafından duyulmuş.

AKŞENER’İN ORTAK LİSTE İTİRAZI

Meral Akşener toplantıda sadece İmamoğlu ve Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcılığı konusunda tartışmaya girmemiş, başka itirazları da olmuş.

1- Seçimlere ortak milletvekili listeleri ile gidilmesine karşı çıkmış.

Ama diğer partilerin bastırmasıyla Akşener’in önerisi kabul edilmemiş. Ortak liste ile gidilmesi kararı alınmış. Küçük partiler açısından bu hayati derecede önemli bir konu. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını sırf bu nedenle desteklediler. Akşener karşı çıktı diye bundan vazgeçerler mi?

İYİ PARTİ AYRI GİRECEK Mİ

Akşener’in önerisi reddedilmiş ama görünen o ki İYİ Parti kendi listeleri ile seçime girecek. İYİ Parti’nin zayıf olduğu yerlerde CHP’nin listelerinden İYİ Parti’nin güçlü olduğu yerlerde diğer partilerin de İYİ Parti’nin listelerinden seçimlere gidilmesi üzerinde daha önce anlaşmaya varılmıştı. Akşener’in itirazı kabul edilmedi. Diğer partiler ortak liste ile girecekler ama İYİ Parti kendi listeleri ile girmeyi tercih edebilir. Sanıyorum öyle olacak.

AKŞENER ISRARINI SÜRDÜRMÜŞ

Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın güçlü cumhurbaşkanı yardımcılığı formülü ile ikna edilip masaya geri döndürüldü. Akşener, toplantıda İmamoğlu ve Yavaş konusundaki ısrarını sürdürmüş. Diğer liderler iki belediye başkanının kendilerinin önüne geçmesine karşı çıkmışlar. Hangi lider seçtirdiği belediye başkanının emri altına girmek ister? Bu siyasetin temel kurallarına aykırı bir öneri.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ FORMÜLÜ

Bakmışlar ki Akşener yeniden masayı devirecek, 12’nci maddede yer alan formülü geliştirmişler. İmamoğlu ve Yavaş’ın cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevle cumhurbaşkanı yardımcısı olması kararını almışlar. Böylece Akşener, İmamoğlu ve Yavaş’ın kaderini Kılıçdaroğlu’nun iki dudağının arasına teslim etmiş.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAĞIM

Liderler cumhurbaşkanı yardımcısı olmak için o masayı kurmuşlar. Sonuçta onların dediği olmuş. 5 liderin cumhurbaşkanı yardımcısı olma kararı alınmış. Şimdi geldik en kritik ikinci halkaya.

2- Dün kulislere Akşener’in 5 lider ve iki belediye başkanı ile birlikte 7’ye çıkan cumhurbaşkanı yardımcılığı modelinden memnun olmadığı haberleri yayıldı. O nedenle cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini kabul etmeyeceği söylendi. Ancak Akşener, Habertürk’te katıldığı bir programda, tüm liderlerin cumhurbaşkanı yardımcılığını kabul ettiğini milletvekili adayı olmayacaklarını söyledi. “Cumhurbaşkanı atayacak” dedi. Tabi yarın ne olur bilinmez.

TESTİ ÇATLADI

6’lı Masa’da Akşener krizi sürüyor. Bir defa testi çatladı. Bu testi artık su tutmaz.

KILIÇDAROĞLU MASADA KAZANDI SEÇİMDE KAYBEDERSE

Kılıçdaroğlu’nu, veda konuşmasını yaptığı CHP grubuna gelirken izledim. Mutluydu. Hatta hiç olmadığı kadar mutluydu. Sevincini gizleyemiyordu. Çünkü sonunda cumhurbaşkanı adayı olmayı başarmıştı. O açıdan bakınca mutlu olmak hakkıydı.

Salona alkışlar arasında ve “İktidar, iktidar” sloganları arasında girdi. Kürsüye, “iktidar, iktidar” sloganları arasında çıktı. “Bu kürsüye veda etmek için geldim” deyince salondan bir uğultu yükseldi. Ama daha sonra CHP yetkilileriyle konuştum. Kılıçdaroğlu’nun partiye veda etmediğinin altını çizdiler. Sadece grup toplantılarını yapmayacağını ifade ettiler. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olarak parti kürsüsünde gözükmesinin doğru olmayacağını düşünüyormuş.

DUYGUSALDI

“Bu satırları kaleme almak benim için de hiç kolay olmadı” derken sesi titredi. Duygusaldı, heyecanlıydı. Ama konuşması heyecan verici değildi. Bu tür veda anlarında duygusal konuşmalar yapılır, heyecan doruğa çıkar. Ama Kemal Bey patates üreticilerinin sorunlarını anlatır bir tonda konuştu.

SEÇİM GECESİ

Kemal Kılıçdaroğlu masada kazandı. Dişli rakiplerini geride bırakarak cumhurbaşkanı adayı olmayı başardı. Masada kazandı ama asıl önemli olan sandıkta kazanacak mı? CHP grubundaki “İktidar, iktidar” sloganlarına özellikle dikkatinizi çektim. Sadece CHP’de değil muhalif kesimde de iktidar özlemi var. Kılıçdaroğlu masada kazanıp sandıkta kaybederse bunun hesabını nasıl verecek? Seçim gecesini düşünmek bile istemiyorum.

BU YÜZLER NEYİ ANLATIYOR

Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı ilan edildiği Saadet Partisi önündeki açıklama sırasında Meral Akşener’in bu bakışı kameralara yansıdı.

O andan itibaren bu bakışlar ne anlama geliyor sorusu havada uçuşmaya başladı.

– Akşener’in, Kılıçdaroğlu’na “Seni hafife almışım. Ne yaptımsa sana engel olamadım. Sonunda sen kazandın ve aday olmayı başardın. Ama cumhurbaşkanı olamayacaksın” yorumu ön plana çıktı.

Meral Akşener’in masayı devirmesine neden olan ve sonra bulunan cumhurbaşkanı yardımcılığı formülü ile masanın toplanmasını sağlayan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın yüz hatları ise Hürriyet’in usta fotomuhabiri Rıza Özel’in objektifine böyle yansıdı.

Kaynak : NTV

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu