Kıbrıs

Yılda Üç Kez Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkı Yasa Tasarısı Meclisten Geçti – BRTK

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, kamuda çalışan ve emekliye ayrılan kişilere sadece 2024 yılı için hayat pahalılığı ödeneği hakkının yılda üç kez uygulanmasını öngören 11 yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi. Ulusal Birlik Partisi’nin, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinde görev değişikliği tezkeresi de oy birliğiyle kabul edildi.

CTP Milletvekili Erkut Şahali, yaptığı konuşmada yapılan değişikliklerin geç kalmış ancak yerinde olduğunu belirtti. Şahali, 2025 ve 2026 yıllarında da bu değişikliklerin uygulanması gerektiğini savunarak, enflasyonun yüksek olduğu bir dönemde yaşadıklarını vurguladı.

Maliye Bakanı Özdemir Berova ise, hükümetin orta ve alt gelirli insanların yüksek enflasyon altında ezilmemesi için çalıştığını ifade etti. Gıda alanında doğrudan gelir desteği artırılarak, hayvancılık ve tarımın desteklendiğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, hayat pahalılığının maaşlara yansıtılmasıyla ilgili işveren ve işçi temsilcileriyle yapılan toplantılara değinerek, ortak uzlaşı zemininde bir çözüm bulunması için çalıştıklarını dile getirdi.

Tasarının madde madde görüşülmesinin ardından oy birliğiyle kabul edilmesinin yanı sıra diğer yasa tasarıları da Genel Kurul’da ele alındı ve kabul edildi.

Meclis’in bugünkü çalışması tamamlandıktan sonra, gelecek birleşimin yarın saat 10.00’da yapılacağı duyuruldu. Meclis çalışmaları, ülke ekonomisi ve kamu hizmetlerine ilişkin önemli kararların alındığı bir platform olarak devam ediyor.

Bu haber
bu kaynaktan alınarak ACM Cyprus yeni teknolojiler çalışması kapsamında, OpenAI – ChatGPT tarafından yeniden yazılmıştır. Geleceği yeniden şekillendirebilmek için yorumlarınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu