GündemKıbrıs

YKP 12. Olağan Kurultayı yapıldı

Yeni Kıbrıs Partisi’nin (YKP) 12. Olağan Kurultayı bugün yapıldı.

KTOEÖS Lokali’nde, YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Celal Devrim Önen’in açılış konuşmasıyla başlayan ve Rasıh Keskiner’in Divan Başkanlığı’nı yaptığı genel kurul toplantısına, Türkiye’den Emek Partisi (EMEP) ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)’nin yanı sıra, KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, YKP-FEM, Devrimci Komünist Birlik, DİSİ, AKEL, EDİ gibi sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

Başkanlık divanının oluşumunun ardından parti Yürütme Kurulu Üyesi Murat Kanatlı bir konuşma yaptı.

KANATLI

Kanatlı yaptığı konuşmada, YKP’nin yola çıkarken, “Talimatla yönetilmeye hayır, bu memleket bizim ve biz yöneteceğiz” dediğini ve YKP’nin kuruluşundan 10 yıl sonra kitlelerin ellerinde bu pankartların taşındığını kaydetti.

Kanatlı, isyanın “işgale” olduğunu söylediklerini ve bu kez çok uzun bekleme niyetinde olmadıklarını da belirterek, mücadeleyi büyüterek çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

YKP Kurultayının ülke ve bölgede işlerin iyiye gitmediği bir döneme denk geldiğini, İsrail’de devlet terörünün sürmesine, Gazze’ye insanlık dışı ambargo uygulanmaya devam etmesine, Kobane’de direnişin sürdüğüne işaret ederek, Suriye’de ne Esad’ın ne de IŞİD çetelerinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kıbrıs sorununa da değinen Kanatlı, “Her şeyde uzlaşılmadan, hiçbir şeyde uzlaşılmış sayılmaz” anlayışının ülkeyi kalıcı bölünmeye götürdüğünü savunarak, “gerçekten çözüm isteyenlere”, adına “liderler görüşmesi” denen usulle çözme arayışından vazgeçmeleri çağrısında bulundu.

Kanatlı, “Maraş’a Kıbrıslı Rumların dönüşü ve Mağusa’nın birleşmesi, Maronitlerin köylerine dönüşü, Askersiz Lefkoşa gibi güven artırıcı önlemler ile desteklenmiş çerçeve anlaşması temelinde kurulacak iki toplumlu yönetim ve karar organı ile Kıbrıs sorununu çözmeye çalışma; bugünkü toplum lideri olduğu iddiasındaki bazı kesimlerin halka kapalı görüşme sürecine alternatifimizdir” şeklinde konuştu.

Bir önceki kurultaydan bugüne, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde yol alındığını ama yapılması gereken çok iş olduğunu kaydeden Kanatlı, YKP’nin her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu sürekli söylediğini dile getirdi.

Kanatlı, “suyun metalaştırılması ve piyasada alınıp satılır hale getirilmesi ayrıca suyun özelleştirilmesine ve KKTC’de gıda egemenliğini zora sokacak tohum yasasıyla GDO’lu tohumlara bağımlı hale gelinmesine ve Akkuyu’daki nükleer santrale karşı direnişi de sürdüreceklerini” belirtti.

PAŞA

Kanatlı’nın konuşmasının ardından YKP-FEM adına Faika Deniz Paşa söz alarak bir konuşma yaptı. Kurultay’da, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş ve EMEP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Tekin Sürek ile söz almak isteyen diğer konukların konuşmalarının ardından mesajlar okundu.

Parti Meclisi Raporu ve karar tasarılarının görüşülerek karara bağlanması yanında, parti programı değişiklik önerilerinin görüşülüp karara bağlanması, ülke, toplum ve parti sorunları üzerine genel görüşme yapılmasının ardından organların seçimine geçildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu