Dünya

Yunanistan AB ile Mali Yardım Konusunda Anlaştı

Ağır borç yüküne sahip Yunanistan, Euro bölgesi ülkeleriyle kurtarma planını dört aylığına uzatma konusunda anlaştı. İki taraftan yetkililer anlaşma sağlandığını Reuters’a teyid etti.

6 AYLIK UZATMA İSTEMİŞTİ

Yunanistan’da Aleksis Tsipras liderliğindeki solcu hükümet, kurtarma planının altı aylığına uzatılmasını talep ediyordu. Mevcut plan, önümüzdeki hafta sona erecekti.

Görüşmelere katılan Avrupa Birliği Ekonomik ve Finansal İşler Komiseri Pierre Moscovici de akşam saatlerinde attığı tweet’te “İlerliyoruz…” demişti.

GELECEK AY PARASIZ KALMAYACAK

Anlaşma sayesinde Yunanistan’ın gelecek ay parasız kalma ve Euro’dan çıkma ihtimali de şimdilik ortadan kalkmış oldu. Anlaşma, işbaşına gelen sol hükümetin ülkenin alacaklılarıyla uzun vadede borç yükünü hafifletmek için yapacağı görüşmeler için de elini rahatlatacak.

Şimdiye kadar Yunanistan’a sağlanan fonlara en büyük katkıyı yapan ülke olan Almanya, uzatma için Yunan hükümetinden ekonomik reformlar konusunda “önemli ilerlemeler” beklediğini açıklamıştı.

ALACAĞI ÖNLEMLERİ MEKTUPLA İLETECEK

Euro bölgesi yetkilileri, varılan anlaşma uyarınca Yunan hükümetinin Pazartesi gününe kadar Eurogroup’a kurtarma paketi kapsamındaki süre boyunca alacağı önlemleri içeren bir mektup vermesi gerektiğini söyledi. Yetkililere göre anlaşmanın çerçevesi hakkında Yunanistan ve Almanya maliye bakanları ile IMF Başkanı’nın katıldığı ön görüşmelerde mutabakata varılmıştı. Daha sonra da Euro bölgesinde bulunan 19 ülke anlaşmayı kabul etti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu