DünyaEkonomi

Yunanistan Maliye Bakanı Umutlu

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı öncesinde “Anlaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Varoufakis, toplantıya girerken basına yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın borç anlaşması için “ilave bir mil değil on mil gittiğini ve ortaklarından kendilerini yolun ortasında değil beşte birinde karşılamalarını istediğini” söyledi.

Varoufakis, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında dayanışmaya dayalı bir tartışma ve sonunda “beyaz duman” beklediğini ifade etti.

Hollanda’nın maliyeden sorumlu Devlet Sekreteri Eric Wiebes, Yunanistan’ın kurtarma paketi için 2012 yılında verdiği tüm taahhütlere bağlılık beyanında bulunması gerektiğini söyledi.

Wiebes, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısına girerken yaptığı açıklamada, “Hollanda, Yunanistan’ın (dünkü) mektubunda tüm taahhütlere bağlı kalınacağının ortaya konulması açısından yetersiz güvence sunduğu konusunda Almanya’nın görüşlerine katılıyoruz” dedi.

Eric Wiebes, “Yunanlılardan bunu açıklığa kavuşturmalarını isteyeceğiz. Bu toplantıda Yunanlıların tüm yükümlülüklerine bağlı kalmaya hazır olup olmadıklarını göreceğiz. Eğer hazırsalar uzatma hakkında konuşabiliriz” ifadesini kullandı.

Avusturya Maliye Bakanı Hans Joerg Schelling ise “Yunanistan’ın mektubunda yoruma açık kısım çok. Bunun yoruma kapatılmasını konuşacağız” dedi.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis tarafından imzalanarak dün Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem’a gönderilen, mali programın 6 ay uzatılmasıyla ilgili başvuru mektubunda, programın denetiminin “kurumlar” tarafından yürütüleceği belirtiliyor. Yunanistan’da yeni hükümet, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsüne, orijinal adıyla troyka yerine kurumlar olarak adlandırmayı tercih ediyor.

Başvuru mektubunda Yunan hükümeti, Avrupalı ve uluslararası ortaklarıyla yakın çalışacağını ve mali hedefleri, mali istikrarı ve ekonomik toparlanmayı tehlikeye atacak tek taraflı fiillerden kaçınacağını taahhüt ediyor.

Mektupta programın mali hedeflerinin yeniden belirlenmesinin talep edilmesi, Yunanistan’ın önceki hükümetler tarafından verdiği taahhütlerden geri dönmek istediği şeklinde yorumlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu